Deksmedetomidin infüzyonunun koroner arter baypas cerrahisi sonrası böbrek fonksiyonları ve nötrofil jelatinaz ilişkili lipokalin düzeyleri üzerine doza bağımlı etkisi: Randomize, plasebo kontrollü, üç kör çalışma
The dose related effects of dexmedetomidine infusion on renal functions and neutrophil gelatinase-associated lipocalin values after coronary artery bypass grafting: Randomized, triple-blind, placebo-controlled study
- Tez No: 337266
- Danışmanlar: PROF. DR. SUAT NAİL ÖMEROĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Giriş: Açık kalp cerrahisi sonrası akut böbrek hasarlanması gelişimi nadir ama morbidite ve mortalite oranlarını arttıran ciddi bir komplikasyondur. Erken teşhis ve bu komplikasyonun gelişimini önleme erken post-operatif dönemde oldukça önemlidir. Çalışmamızın amacı, selektif ?-2 agonist etkileri bulunan Deksmedetomidin?in KABGsonrası erken post-operatif dönemde kullanımının böbrek fonksiyonları üzerinde doz ilişkili bir etkisinin olup olmadığının araştırılmasıdır. Hastalar ve Metod: Ağustos 2009 ve Mart 2011 tarihleri arasında kliniğimizde KABG operasyonu yapılan ve dahil etme kriterlerini taşıyan toplam 90 hasta ele alındı. Çalışmamız randomize, paralel grup, plasebo kontrollü ve üç-kör olarak yürütüldü. Böbrek disfonksiyonunun belirlenmesinde, geleneksel olarak kullanılan böbrek fonksiyon testlerinin yanında, erken teşhis için daha duyarlı ve özgül sonuçlar veren serum nötrofil jelatinaz-ilişkili lipokalin düzeyleri ölçüldü. Bulgular: Post-operatif 1. gün kan üre azotu, serum kreatinin, idrar çıkışı ve kreatinin klirensi hızları açısından anlamlı farklılık saptanmadı. Post-operatif 1. gün serum nötrofil jelatinaz-ilişkili lipokalin düzeyleri plasebo, düşük doz Deksmedetomidin (toplam doz
Özet (Çeviri)
8. SUMMARY Introduction: Acute kidney injury after open heart surgery is a rare but severe complication which increases the operative morbidity and mortality rates. Early detection and prevention of this complication are very important in the early postoperative period. The aim of our study was to find out the effect of Dexmedetomidine -which is a selective ?-2 agonist- on renal functions with a dose related way in the early post-operative period after CABG.Patients and Methods: A total of 90 patients who underwent CABG surgery in our clinic between August 2009 and March 2011 and meet all the inclusion criteria were studied. Our study was conducted randomized, parallel group, placebo controlled, and triple-blind. To find out renal dysfunction, serum neutrophil gelatinase-associated lipocalin levels - which gives more sensitive and specific results in the early detection - were used beside traditional renal function tests. Results: Post-operative 1st day blood urea nitrogen, serum creatinine, urine output and creatinine clearance rates were not significantly different. Post-operative 1st day levels of serum neutrophil gelatinase-associated lipocalin for Placebo, low dose Dexmedetomidine (total dose of