Herpes simpleks ensefaliti: Morbiditeye ve mortaliteye etki eden faktörlerin belirlenmesi
Determination of factors affecting of morbidity and mortality
  1. Tez No: 337268
  2. Yazar: ABDURRAHMAN KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. REŞAT ÖZARAS
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 36
Özet
Giriş ve Amaç: Herpes Simplex Virüsü (HSV) bir DNA virüsüdür. HSV-1 ve HSV-2 olmak üzere iki tipi mevcuttur. HSV-1 sporadik ensefalitin en sık nedenidir. Genellikle virüsün latent enfeksiyonunu takiben reaktivasyonu sonucunda gelişmektedir. Tanıda klinik şüphe, BOS incelenmesi ve kranial MR değerlendirilmesi önemlidir. BOS'ta PCR ile HSV-DNA saptanması ve/veya MR ile temporal loblardaki tutulumunun gösterilmesiyle kesin tanı konur. Asiklovir herpes simpleks ensefaliti (HSE) olgularında mortaliteyi ve morbiditeyi önemli oranda düşürmektedir. Biz bu çalışmada 12 yıl geriye giderek merkezimizde ve diğer merkezlerdeki kesin HSE olgularını bir araya getirip hastaların klinik özelliklerini, tanısal yaklaşımlarını, tedavi yönetimlerini ve prognozlarını belirlemeyi amaçladık.Hastalar ve Yöntem: Çalışmamızda 12 sene geriye doğru tarama yapılarak merkezimizde ve diğer merkezlerdeki kesin HSE tanılı (ensefalitle uyumlu klinik + MRG'de tipik tutulum ve/veya BOS'ta pozitif HSV-DNA) hastalar belirlendi. Dosyalarından klinik özellikleri, laboratuvar ve görüntüleme sonuçları daha önce hazırlamış olduğumuz forma kaydedildi. Telefonla aranarak son durumları öğrenildi. Standart istatistik metodlar ile prognozlarını etkileyen bağımlı ve bağımsız değişkenler saptandı.Bulgular: Toplam 80 hastaya ulaşıldı. En sık klinik belirtiler arasında bilinç bulanıklığı (%81), başağrısı (%79) ve ateş (%76) vardı. BOS'ta PCR pozitifliği %62 iken MRG'de tutulum %95 oranında saptandı. Çoğu hastaya tedavi ortalama kliniğinin ilk 5 günü içinde başlanmış ve ?14 gün verilmişti. Olguların %8'i mortalite, %80'i sekel ve %20'si tam iyileşme ile sonuçlanmıştı.Sonuç: HSE asiklovir ile etkin tedavi edilebilmesine karşın, günümüzde hâlâ ciddi mortalite ve morbidite nedenidir. Hastalarımızın ~ 3/4'ü iyi prognozla (tam iyileşme veya hafif/orta morbidite) sonuçlanmıştır. Bu çalışma sonuçları daha önce yapılan diğer çalışmalara benzer bulunmuştur. Çalışmamız HSE'de ana problemin tedavinin erken başlanmaması olduğunu tekrar gözler önüne sermiştir. Pratik yaşamda ensefaliti düşündüren belirti ve bulgularla gelen tüm hastalara tetkik sonuçları beklenirken antiviral başlanması gerekmektedir. Bu çalışmada da ana yakınmanın ortaya çıkması ile tedavinin başlanması arasındaki sürenin prognozu etkileyen bir faktör olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Introduction: Herpes Simplex Virus (HSV) is a DNA virus. There are two types of HSV such as HSV-1 and HSV-2. HSV-1 is the most common cause of sporadic encephalitis which usually develops following reactivation of latent virus infection. Clinical suspicion in the diagnosis, evaluation of BOS and MRG are important. HBV-DNA detection by PCR in CSF and / or demonstrating temporal lobes involvement on MRI are diagnostic factors for herpes simplex encephalitis (HSE). Acyclovir significantly reduces mortality and morbidity in patients with HSE. In this study, We retrospectively searched the archives for the last 12 years, patients in our center and other centers to determine diagnostic approaches, treatment management, clinical features and the prognosis in definite cases of HSE.Method: We retrospectively searched the archives for the last 10 years to include patients with confirmed HSE diagnosis, i.e. clinical presentation compatible with encephalitis and involvement in MRI or positive HSV-DNA in CSF. Clinical features, laboratory and imaging results was noted to form which prepared previously. Learned the last condition by calling. Dependent and independent variables that affect the prognosis was detected by Standard statistical methods.Bulgular: A total of 80 patients were reached. Most common presenting symptoms were changes in mental status (81%), headache (79%) and fever (76%). Positivite PCR in CSF was 62% and involvement on MRI was 95%. In most cases, treatment was started within the first 5 days of clinic and received ?14 days of treatment. Mortality rate was 8% and sequel was 72% of patients. Complete recovery was resulted in only 15%.Conclusion: HSE has high mortality and morbidity although asiklovir treatment. In our clinical study, ~ 3/4 of the case recovered with favorable prognosis (complete recovery or mild/moderate morbidity). The results of this study were similar to other studies previously published. It appears that the most important factor that affects the prognosis is the delay of treatment. In practical life, the antiviral should be started in all patients with having clinic of encephalitis while waiting for test results. In this study, we determined that the interval between the emergence of the main complaint and the initiation of treatment is a factor which affect the prognosis.