Preoperatif FDG PET/BT yapılan meme ca tanılı olgularda primer tümör standart uptake değeri ile histopatolojik parametreler arasındaki ilişki
Correlation between primary standart tumor uptake value and histopathological parameters in preoperative breast carcinoma patients with FDG PET/CT
  1. Tez No: 337269
  2. Yazar: ÖZGÜL EKMEKÇİOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. METİN HALAÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nükleer Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışmamızda preoperatif biyopsi ile meme karsinomu tanısı almış bölümümüze evreleme amacıyla PET/BT görüntülemesi yapılan hastalarda histopatolojik ve immunohistokimyasal prognostik faktörler ile FDG tutulum yoğunluğu arasındaki ilişkiyi araştırmayı amaçladık.Çalışma grubu biyopsi ile meme kanseri tanısı almış inisyal evreleme amacıyla FDGPET/BT çekimi yapılan 136 kadın ve 4 erkek olmak üzere toplam 140 hastadan oluşmakta idi. 136 kadın hasta için PET/BT görüntülerinden elde edilen tm SUVmax?ları ve tm SUVmax/background SUVmax oranları ile meme operasyonundan ve/veya biyopsi sonucundan elde edilen histopatolojik prognostik faktörler ve hastaya ait özellikler karşılaştırılarak istatistiksel analiz yapıldı. Çalışmamızdaki 4 erkek meme kanseri hastası ise ayrı bir grup şeklinde değerlendirildi.Analize dahil edilen 136 kadın hastada primer tümörün SUVmax?ı ortalama 10,06±6,91, ortanca= 9,05 (0,7-35,0) olarak bulunmuştur. Tm SUVmax ile PR durumu, cerbB2 ekspresyonu, vasküler invazyon, perinöral invazyon, tümör içi kalsifikasyon varlığı, stromal reaksiyon derecesi, tubulus yapımı derecesi, yaş durumu ile tm SUVmax arasında ilişki saptanmadı.
Özet (Çeviri)
Aim for our study is to evaluate the relationship of primary tumor FDG uptake to thehistopathological - immunohistochemical prognostic factors.Our study consist of 136 women and 4 men with breast carcinoma proven by biopsy who underwent FDG PET/CT imaging for initial staging. Maximum standardized uptake values (SUVmax) and tumor to background SUVmax ratios were calculated and compared with tumor histopathologic prognostic factors, assessed with core biopsy or operation. Calculation of SUVmax values and statistics of 4 male patients were evaluated as seperate group. Of the 136 women, analysed in our study, mean SUVmax 10,06±6,91, median SUVmax= 9,05 (0,7-35,0) were included analysis. Progesteron receptor status, cerbB2 overexpression, perineural invasion, intratumoral calcification, degree of desmoplasia, tubular formation, age did not correlate significantly with FDG uptake.