Damar cerrahisi hastalarında epidural anestezinin proBNP değerleri üzerine etkisi
The effect of epidural anesthesia on proBNP values at vasculer surgery patients
- Tez No: 337274
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜLYA EROLÇAY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Anesthesiology and Reanimation, Thoracic and Cardiovascular Surgery
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Çalışmamızda damar cerrahisi hastalarında epidural anestezinin proBNP değerleri üzerine etkisini araştırdık.Prospektif olarak yapılan çalışmamızda damar cerrahisi uygulanacak 42-77 yaş aralığındaki ASA II-III hastalar iki gruba ayrıldı. Her iki hasta grubuna genel anestezi uygulandı. Epidural grubuna genel anestezi indüksiyonundan önce epidural kateter takıldı. Bu gruba per-operatif ve post-operatif iki gün epidural anestezi uygulandı. Kontrol grubuna ise post-operatif dönemde iki gün iv-hasta kontrollü morfin analjezisi uygulandı. Hastaların servis takiplerindeki değerleri referans alınarak ortalama arteryel basınç ve kalp atım hızlarındaki % 20 artış ve azalış sayıları cerrahi işlem süresince kaydedildi.Hastalardan pre-operatif ve post-operatif dönemlerde toplam 4 kez alınan kan örneklerinde proBNP ve troponin-I ölçümleri yapıldı. Eş zamanlı olarak EKG çekildi ve değişiklikler değerlendirildi.Kontrol grubundaki kalp atım hızı artış oranları epidural gruba göre anlamı derecede farklı bulundu. Kalp atım hızı azalış oranlarında ise anlamlı bir fark bulunmadı. Gruplar arasında olguların ortalama arter basınçlarındaki artış oranlarında istatistiksel olarak anlamlı farklılık bulunmadı. Ancak kontrol grubundaki ortalama arter basıncı azalış oranları istatistiksel olarak anlamlı bulundu.Gruplar arasındaki VAS değerleri istatistiksel olarak anlamlı bulundu. Ayrıca epidural grup için kullanılan sevofluran miktarı kontrol grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı derecede daha düşük saptandı.Gruplar arasında proBNP değerleri açısından anlamlı fark bulunamadı. Ancak kontrol grubundaki proBNP artışı istatistiksel olarak anlamlı bulundu. Troponin- I değerleri ise hem gruplar arasında, hem de grup içinde anlamlı bulunmadı.Her iki grupta da myokard iskemisini gösterecek herhangi bir bulgu saptanmadı. Takip ettiğimiz dönemlerde ciddi kardiyak olay ya da ölümle karşılaşılmadı.Sonuç olarak, pro-BNP değerlerine yansımasa da epidural anestezi uyguladığımız grubun hemodinamik açıdan daha stabil olduğunu gözlemledik. Bu durumun, çalışılan hasta sayısının artması durumunda proBNP ve troponin-I değerleriylede kanıtlanacağını düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
We have studied the effect of epidural anesthesia on proBNP values in patients had vascular surgery.In the study, patients who have an ASA score II-III and aged between 42-77 years have been randomized into two groups. Both groups had general anesthesia. Epidural catheter has been placed to the patients in epidural group before induction. During the operation and for two days after the surgery, epidural analgesia has been applied to this group of patients.Patient control morphin anelgesia has been applied to the control group for two days after surgery. Decreases or increases in heart rate and mean arterial pressure more than %20 of normal values obtained during the stay in hospital, have been recorded during operation.In the pre-operative and post-operative period, pro-BNP and troponin-I measured in blood samples taken for four times. Meanwhile, changes on electrocardiogram have been recorded.There was stastically significant difference in heart rate increase, between two groups No stastically significant difference has been found in ratios of heart rate decreases between two groups. No stastically significant difference has been in ratios of mean arterial pressure increase, between the groups.But, there was statistically significance in ratios of mean arterial decrease in the epidural group. VAS score differences between groups have been found statistically significant.Also,sevofluorane doses used in the epidural group have been found low statistically, compared to control group.No stastically significant difference has been found in pro BNP values, between two groups. But increases in proBNP have been found stastically significant in control group.No stastically significant difference in Troponin-I values,have been found between groups and in groups. Symptoms showing myocardial ischemia have not been found,in both of the groups.No cardiac events or death occurred during the follow of patients. In conclusion, although pro-BNP values did not match with hemodynamic state, patients in epidural group have been found hemodinamically more stabile. We believe that this state will be proved with proBNP and troponin-I values, in case of increased patient numbers