Pediyatrik kalp cerrahisinde kaudal analjezinin oksidatif stres yanıt üzerine etkileri
Effects of caudal analgesia on oxidative stress response in pediatric cardiac surgery
- Tez No: 362088
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SENEM KORUK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Konjenital kalp cerrahisi uygulanan pediatrik hastalarda, sempatik sinir sistemi aktivitesini, miyokardiyal oksijen tüketimini arttıracak ağrı, anksiyete, hipoksi ve hiperkarbi gibi faktörlerden kaçınılması gerekir. Bu nedenle bu hastalarda perioperatif dönemde etkin bir analjezi sağlanması önemlidir. Bu çalışmadaki amaç kaudal analjezi'nin oksidatif stres cevaba, analjezi durumu, ekstübasyon süresi ve CHIPPS skoru üzerindeki etkilerini belirlemektir.Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi Etik Kurulu'ndan alınan onay sonrasında kalp ve damar cerrahisinde ASD ve VSD operasyonu olan 2-14 yaş arası 47 çocuk hasta çalışmaya dahil edildi. Hastalar randomize 2 gruba ayrıldılar, birinci grupta (Grup G) 24 hastaya sadece rutin genel anestezi verildi, ikinci grupta (Grup K) ise 23 hastaya genel anestezi ile birlikte kaudal anestezi yapıldı. Grup K'da 1ml/kg %0,25 levobupivakain ve 0,1mg/kg morfin karışımı kaudal epidural aralığa verildi. Hastaların peroperatif OAB (ortalama arter basıncı), SpO2 (oksijen satürasyonu), KH (kalp hızı), arter kan gazı değerleri, kullanılan ilaç miktarı, KPB (kardiyo-pulmoner bypas) ve AKK (aortik kros klemp) süresi, TAS (total antioksidan status), TOS (total oksidan status), OSI(oksidatif stres indeksi) ve glukoz değerleri ekstübasyon süreleri, yoğun bakım ve hastanede kalış süreleri ve CHIPPS skorları kaydedildi.Gruplar arasında demografik veriler açısından fark yoktu. Peroperatif hemodinami, arter kan gazı ile bakılan değerler, operasyon ve anestezi süresi, KPB ve AKK süresi gruplar arasında fark göstermedi. Preoperatif TAS, TOS, OSI ve glukoz değerleri fark göstermezken KPB çıkışında Grup K'da TAS değeri anlamlı olarak daha yüksek, TOS ve glukoz değerleri daha düşük olarak bulundu, OSI değeri ise istatistiksel anlam göstermedi.
Özet (Çeviri)
During congenital heart surgery in pediatric patients, factors such as the pain, anxiety, hypoxia and hypercarbia that increase the sympathetic nervous system activity and consequently myocardial oxygen consumption, should be avoided. Therefore, it is important to provide effective perioperative analgesia in these patients. In this study we aimed to determine the effects of caudal analgesia on oxidative stress response, analgesia status, extubation time and CHIPPS scores.After Ethics Board approval from Gaziantep University Medical Faculty 47 children ages between 2-14, undergoing ASD and VSD correction operation were included the study. Patients randomly divided in two groups, the first group (group G) 24 patients received only routine general anesthesia, the second group (group K) general anesthesia with caudal anesthesia was performed in 23 patients. In group K, 1 mL/kg levobupivacaine % 0.25 and morphine 0.1 mg/ kg mixture administered to caudal epidural space. Perioperative MAP (mean arterial pressure), SpO2 (oxygen saturation) HR (heart rate), arterial blood gas values, the amount of drug administration, duration of CPB (cardio-pulmonary bypass) and ACC (aortic cross-clemp), TAS (total antioxidant status), TOS total oksidant status), OSI (oxydative stress index) and glucose values, extubation time, intensive care and hospital stay and CHIPPS scores were recorded.There was no difference between groups in terms of demographic data. Perioperative hemodynamics, arterial blood gas values and duration of anesthesia, CPB and ACC time did not differ between groups. Preoperative TAS, TOS, OSI and glucose levels showed no difference. After CPB, TAS value was significantly higher, glucose and TOS values were lower in group K, but OSI value showed no difference statistical significant. TAS level was higher in the postoperative period in group K, but was not statistically significant (p = 0.051), TOS, OSI and glucose values were significantly lower in group K. Glucose values ranged from normal values in both groups.