Ailevi Akdeniz Ateşi tanılı hastaların 1. derece yakınlarında morbidite ve mortalite
Mortality and Morbidity in the first degree relatives of Familial Mediterranean fever patients
  1. Tez No: 337273
  2. Yazar: MAHİR CENGİZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HURİ ÖZDOĞAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Romatoloji, Rheumatology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
GİRİŞ: Akdeniz ve Orta Doğu bölgelerinde MEFV mutasyonu taşıyan toplumlarda, mutasyonun bazı avantajlar sağladığı düşünülmektedir. Daha önceki yaptığımız çalışmalarda AAA'lı hastaların ebeveynlerinin SLE, BS ve sağlıklı kontrollerin ebeveynlerine göre daha uzun yaşadığını görmüştük. Bu çalışmada hasta gruplarının yaş ortalamaları uyumsuz olması nedeniyle bu çalışmayı planladık. Hipotezimiz AAA'lı hastaların 1. derece yakınlarının daha uzun yaşaması, morbiditenin daha düşük olmasıdır.METHOD: Haziran 2009 ile Nisan 2010 tarihleri arasında başvuran AAA'lı hastalar, hastalıklı kontrol olarak SLE, BS'li hastalar ve hastane personelinden oluşan sağlıklı gönüllüler çalışmaya alındı. Çalışma gruplarına 1. derece yakınlarının morbidite ve mortalite nedenleri, yaşları sorgulandı.SONUÇLAR: 146 AAA (79 kadın, yaş ortalaması 37,8±7), 104 BS (50 kadın, yaş ortalaması 38,5±6), 71 SLE (71 kadın, ortalama yaş 38,8±6) ve 96 kontrol (45 kadın, yaş ortalaması 38±6) çalışmaya alındı. AAA'lı hastaların 1.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION: It is proposed that the presence of MEFV mutations may provide some advantage, causing these mutations to persist for centruies in Mediterranean and Middle Eastern populations. Previously we had noted that the parents of FMF patients lived longer than the controls like SLE, BD and normals. Because the study group was not age matched we designed this study and hypothesized that a longer life span and less morbiditiesin the first degree relatives of FMF patients would serve as an evidence for selective biological advantage.METHODS: The mortality rates, ages, causes and a list of morbidities were questionned in FMF, and age, sex matched diseased (BS, SLE) and healthy controls (HC) and their first degree relatives with a standard questionnaire between June 2009 and April 2010.RESULTS: 146 FMF (79 women, 37,8±7), 104 BS (50 women, 38,5±6), 71 SLE (all women, 38,8±6) and 96 HC (45 women, 38±6) were included.