Metastatik kastrasyona dirençli prostat kanserinde prognostik faktörlerin retrospektif değerlendirilmesi
Evaluating prognostic factors retrospectively in patients diagnosed with metastatic castration-resistant prostate cancer
- Tez No: 337283
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ÖZGÜROĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Onkoloji, Oncology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 36
Özet
AMAÇ: Metastatik kastrasyona dirençli prostat kanseri tanılı hastalarda prognostik faktörleri retrospektif olarak belirlemek.YÖNTEM: 2000- 2009 yılları arasında İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı Onkoloji Bilim Dalı Polikliniği'ne başvuran ve dosya bilgilerine arşivden ulaşılan Metastatik KDPK tanılı 91 hastanın dosyaları retrospektif olarak incelendi. Tüm hastalara, maksimal androjen blokajı sonrası dirençli döneme girince tedavi olarak 21 gün ara ile 75 mg/m2 docetaxel KT'i uygulanmış ve her KT siklusunda hastaların PSA değerleri ölçülmüştür. Hastaların tanı anındaki yaş, KT öncesi PSA değeri, hemoglobin (Hb) düzeyi, GS, metastaz yeri, androjen blokaj tedavisine direnç gelişim süresi; tedavi süresince ise KT sayısı, PSA düşüş yüzdesi, tedaviye yanıtları ve yanıt veren hastalarda tedaviye yanıt verme zamanı incelendi. Tedavi yanıtları ile GSK ve PSK arasındaki ilişki irdelendi.BULGULAR VE SONUÇ: Ortalama yaş 63,32 olup hastaların yaşları 40-82 arasında değişmekteydi. GS ortalaması 8,23'tü (4-11). Hastalarda androjen blokaj tedavisine direnç gelişme süreleri 2 ile 110 ay arasında değişirken (ortalama 17.33 ay), PSA düşüş yüzdesi ortalaması %41'dir. Hastalar ortalama 7 siklus (2-24 siklus) kemoterapi görmüş olup tedaviye yanıt zamanı 2-9 aydır (ortalama 3,9 ay).Çalışmamızda GSK ortalama 34,73 ay (8-93 ay) olup PSK ortalaması 7,11 ay (2-38 ay) olarak saptanmıştır. Prognostik faktörlerden androjen blokaj tedavisine direnç gelişme süresi ile kemoterapi sayısının GSK üzerine etkisi olumlu olup istatistiksel olarak anlamlı ilişki saptanmıştır. (p=0,000 ve p=0,006). Diğer taraftan, PSK ile istatistiki olarak anlamlı ilişkisi olan tek değişkenin kemoterapi sayısı olduğu saptanmıştır (p=0,000). Yaptığımız değişik istatistiksel analizlerde, PSA düşüş yüzdesi değişkeni %50'den fazla ve %50'den az olarak iki gruba ayrıldığında PSK üzerine etkisinin anlamlı olduğu bulunmuştur (p=0,001).ANAHTAR KELİMELER: Metastatik KDPK, prognostik faktörler
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: Evaluating prognostic factors retrospectively in patients diagnosed with metastatic castration-resistant prostate cancer (KDPK).METHOD: Files of 91 patients who applied to İstanbul University Cerrahpaşa Medical School Department of Internal Medicine Oncology Policlinic and who were diagnosed with (KDPK) were evaluated retrospectively. 75 mg/m2 of Docetaxel chemotherapy (KT) was administered to all patients every 21 days when they entered the resistant period after maximum androgen blockage and patients? PSA values were measured in every KT cycle. Patients? age, baseline PSA, hemoglobin (Hb) level, GS, metastasis location and time to develop resistance to androgen blockage treatment at the time of diagnosis were analyzed in addition to number of KT, PSA decline rate, response to treatment and time to response. The relationships between overall survival (GSK) and progression-free survival (PSK) and response to treatment were evaluated.FINDINGS AND CONCLUSIONS: Patients? average age was 63.32 with a range of 40 to 82 years. GS average was 8.23 (4-11). Average time to develop resistance to androgen blockage treatment was 17.33 months with a range of 2-110 months. Average PSA decline rate was 41%. Patients received an average of 7 cycles of KT (2-24 cycles) average time to response was 3.9 months (2-9 months).Our study showed that GSK averaged 34.73 months (8-93 months) while PSK average was 7.11 months (2-38 months). The impact of `time to develop resistance to androgen blockage treatment? and `number of chemotherapy cycles? on `overall survival? was positive and statistically significant (p=0,000 and p=0,006, respectively). However, the only variable that had a statistically significant relationship with PSK was number of chemotherapy cycles (p=0,000). When we separated the PSA decline rate into two groups such as more and less than 50%, its impact on the PSK was statistically significant (p=0,001)KEY WORDS: Metastatic castration-resistant prostate cancer (KDPK), prognostic factors.