Çocuk ve adolesanlarda zor havayolu öngörüsünde hiyomental mesafe, oksipital açı ve üst dudak ısırma testlerinin güvenilirliğinin araştırılması
The reliability of hyomental distance, occipital angle and upper lip bite tests for prediction of difficult airway in children and adolescents
- Tez No: 337286
- Danışmanlar: PROF. DR. FATİŞ ALTINDAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Endotrakeal entübasyonun bazı durumlarda güç hatta olanaksız olması hipoksik hasarlar ve ölümlerle sonuçlanabilmektedir. Bu komplikasyonlara hazırlıklı olunması ve gerekli önlemlerin alınması için anestezi öncesi muayenede zor havayolu öngörü testleri kullanılmaktadır.Çalışmamızda çocuk ve adolesanlarda zor havayolu öngörüsünde Modifiye Mallampati, hiyomental mesafe, oksipital açı ve üst dudak ısırma testlerini Cormack-Lehane laringoskopik derecelendirmesi ile karşılaştırarak güvenilirliklerini araştırdık.Çalışmamız etik kurul izni ve hasta anne veya babalarının onamları alındıktan sonra CTF Anesteziyoloji AD.'da elektif ameliyat olacak 5-16 yaş arası çocuklarda yapıldı. Genel anestezi altında endotrakeal entübasyon gerektiren ASA I-II kapsamındaki toplam 60 olgu dahil edildi ve Grup 1 (5-8 yaş, n=20), Grup 2 (9-12 yaş, n=20), Grup 3 (13-16 yaş, n=20) olarak ayrıldı. Demografik veri olarak yaş, cinsiyet, vücut ağırlığı, boy, vücut kitle indeksleri kaydedildi. Zor havayolunu önceden belirlemeye yönelik öngörü testleri olan Modifiye Mallampati Sınıflaması, hiyomental mesafe, oksipital açı ve üst dudak ısırma testi tüm olgulara uygulandı.Havayolu değerlendirmesi tamamlandıktan sonra hastalara standart monitörizasyon yapıldı. Uygun çaplı bir kanül ile damaryolu açılarak fentanil iv 0,5-1 mcg/kg, tiyopental 3-5 mg/kg iv bolus uygulandı. Hastanın yüze uygun bir maske ile ventile edilebildiği görüldükten sonra kas gevşemesi için roküronyum 0,6 mg/kg iv olarak uygulandı. Roküronyum uygulamasından 2-3 dakika sonra direkt laringoskopi işlemine geçildi. Bunun için Macintosh 2, 3 veya 4 nolu laringoskop bleydleri kullanıldı. Larinksin görünümü Cormack-Lehane'in tanımlamasına göre derecelendirilerek öngörü testleri ile karşılaştırması yapıldı.Çalışmamızda zor ya da başarısız entübasyon olgusuna rastlanmadı. Gruplar arasında; Modifiye Mallampati Sınıflaması ve üst dudak ısırma testi sonuçları açısından istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmazken, hiyomental mesafe ile oksipital açı ölçümlerinde istatistiksel olarak anlamlı fark saptandı. Ancak zor entübasyon öngörülen oksipital açı ölçümlerindeki 9, hiyomental mesafe ölçümlerindeki 2 olgunun hiçbirinde zor entübasyon gözlenmedi.Pediyatrik hasta grubunun anatomik özellikleri ile kooperasyon durumuna göre seçilen zor havayolu öngörü testlerinin, yine bu hasta grubuna uygun hale getirilmiş kriterlerle zor ve kolay havayolu öngörüsünde kullanılabileceği görüşündeyiz.
Özet (Çeviri)
Endotracheal intubation may be difficult or impossible to manage in some cases, causes hypoxic injuries or deaths. Anesthesiologists use predictive difficult airway tests during preanesthetic assessment, to be ready for the complications and to take the necessary precautions.In this study, we compared the commonly used methods of airway evaluation, such as Modified Mallampati Classification, hyomental distance, occipital angle and upper lip bite test, with Cormack-Lehane laryngeal view in pediatric and adolescent patients and search for the reliability of these tests in predicting difficult airway.After obtaining the written consents from the Ethics Committee and acceptance of parents, our study was completed in 5 -16 age patients in Cerrahpasa Medical Faculty, Anesthesiology Department. 60 patients, physical statues of ASA I-II, undergoing general anesthesia were divided in 3 groups; Group 1 (age 5 - 8, n=20), Group 2 (age 9 - 12, n=20), Group 3 (age 13 - 16, n=20). Age, sex, weight, height, body mass index were registered. Modified Mallampati Classification, hyomental distance, occipital angle and upper lip bite tests were performed in all cases.After airway assessment, standart monitoring was performed to the patients. Fentanyl 0,5-1 mcg/kg iv, Thiopental 3-5 mg/kg iv. bolus was administered through an appropriate cannula. After the patient can be ventilated with an appropriate face mask, Rocuronium 0,6 mg/kg iv. was administered. 2-3 minutes later, direct laryngoscopy was done with Macintosh, size no: 2, 3 or 4 blades. Cormack-Lehane classification of laryngeal view was compared with predictive difficult airway tests.In our study, there was no difficult or failed intubation. Between the groups, Modified Mallampati Classification and the upper lip bite test, there was no statistically significant difference, but there was statistically significant difference in hyomental distance and occipital angle measurements. However, 9 patients predicted difficult intubation with occipital angle measurements and 2 patients predicted difficult intubation with hyomental distance, all were intubated successfully.We suggest that predictive difficult airway tests, which were selected according to pediatric anatomical features and cooperation, can be used in pediatric patients with modified criterias for pediatrics.