Yanık hastalarında grelin ve inflamatuvar belirteçlerin yanığın yüzdesi ve iyileşme süreciyle ilişkili değişimlerinin incelenmesi
Evaluation of change in ghrelin and inflammatory marker level relative to severity and recovery period in burn patients
- Tez No: 337287
- Danışmanlar: PROF. DR. ORKİDE DONMA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Biyokimya, Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Biochemistry, Endocrinology and Metabolic Diseases, Plastic and Reconstructive Surgery
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Çalışmamızda yanık hasarında, metabolik ve inflamatuvar sistem üzerine önemli etkileri olan grelin hormonunun yanık şiddeti ve iyileşme süreciyle olan ilişkilerinin incelenmesi amaçlandı.Belirli kriterlere göre oluşturulan hafif yanık grubunda (Grup I) 22, şiddetli yanık grubunda (Grup 2) 18 hasta ve 20 sağlıklı birey çalışma kapsamına dahil edildi. Termal hasarın yüzey alanı ve derinliğine göre hafif ve şiddetli olmak üzere oluşturulan 2 hasta grubundan da 1., 7., 14. günlerde; ikinci gruptan ek olarak 21. günde olmak üzere alınan kan örnekleri ve kontrol grubuna ait örnekler üzerinde açil grelin, açillenmemiş grelin, TNF-?, IL-10 ve IL-6 analizleri gerçekleştirildi.Grup I'de sadece 1. ve 7. günlere ait açil grelin düzeyleri kontrol grubuna göre düşük bulundu (p?0,001). Grup 2'de açil grelin düzeyleri 1., 7., 14. ve 21. günlerde kontrol grubuna göre düşük bulundu (p?0,001). Açillenmemiş ve total grelin düzeylerinin yalnızca 1. günde düşük çıktığı saptandı. Bu grupta TNF-? ve IL-6 düzeyleri tüm günlerde kontrol grubuna göre yüksek saptandı (p?0,001). Her iki grubun açil grelin, TNF-? ve IL-6 düzeyleri arasında, 1., 7. ve 14. günlerde, açillenmemiş ve total grelin düzeyleri arasında ise 1. ve 7. günlerde anlamlı farklılıklar saptandı (p?0,05).Çalışmamızda oreksijenik ve antiinflamatuvar bir hormon olan grelin düzeylerinin, özellikle aktif form olan açil grelinin yanık hasarının şiddetiyle orantılı olarak düştüğünü saptadık. Bu süreçte inflamatuvar parametrelerde belirgin artışlar saptandı. İlerleyen günlerde grelin düzeylerinde kaydedilen artışlar, grelinin yanık gibi ciddi bir travmada oluşan kaşeksi-anoreksi durumunun düzeltilmesinde fayda sağlayabileceğini düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
Our purpose was to evaluate the interactions between ghrelin hormone exerting important effects on metabolic and inflammatory systems and the severity as well as recovery periods of burn patients.Twenty healthy individuals as the control group (CG) as well as 22 patients in mildly burned group (Group I) and 18 patients in severely burned group (Group 2) were included into the scope of this study. Blood samples collected on days 1, 7 and 14 from both patient groups constituted according to burn area and thickness, and also on day 21 in Group 2 were analyzed for acylated-ghrelin(AG), nonacylated-ghrelin(NAG), TNF-?, IL-10 and IL-6 levels.AG levels on 1. and 7. days were lower in Group 1 than those of CG (p?0,001). In Group 2, AG levels in all days were lower than those in CG (p?0,001). NAG and total ghrelin(TG) levels in Group 2 were significantly lower only on 1st day than those of CG. TNF-? and IL-6 levels were significantly higher than those of CG on all days (p?0,001) in this group. There were significant differences between AG, TNF-?, IL-6 levels of both groups on days 1, 7, 14 and between NAG and TG levels on days 1 and 7 (p?0,05).In this study, ghrelin, an orexigenic, antiinflammatory hormone, and particularly its active form AG were decreased in proportion to burn severity. Marked increases were noted in inflammatory parameters. In the subsequent period, significant increases observed in ghrelin levels suggest its potential use during cachexia-anorexia developed in severe burn trauma.