Difüzyon testi ve akciğer volümleri ölçümünün göğüs hastalıklarında ayırıcı tanıda yeri
The importance of diffusing capacity and lung volume measurements in diffential diagnosis in pulmonology
- Tez No: 337285
- Danışmanlar: PROF. DR. TUNÇALP DEMİR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 43
Özet
Amaç: Bu tez çalışmasının amacı, Göğüs Hastalıkları pratiğinde sıkça kullanılan karbon monoksit difüzyon testinin endikasyonlarını, çeşitli hastalıklarda kullanımını ve alınan sonuçların klinik kullanımdaki anlamlarını değerlendirmektir.Materyal ve Metod: İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı'nda Kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH), Astım, Bronşiektazi, Sarkoidoz, İnterstisyel Akciğer Hastalığı(İAH), Sistemik Skleroz(SS) ve Multiple Skleroz(MS) tanıları ile takip edilmiş ve spirometri, karbon monoksit difüzyon kapasitesi ölçümü(DLCO) ve akciğer volümleri ölçümü yapılmış toplam 84 hastanın verileri retrospektif olarak poliklinik ve yatış dosyalarından alındı. Yaş, tanı, sigara hikayesi, forse vital kapasite (FVC), FVC yüzdesi, forse ekspratuar volüm 1.saniye (FEV1), FEV1 yüzdesi, FEV1/FVC değeri, DLco, DLco yüzdesi, DLCOnun alveoler volüme(VA) oranı DLco/VA, DLco/VA yüzdesi, total akciğer kapasitesi (TLC), TLC yüzdesi, rezidüel volüm (RV), RV/TLC, fonksiyonel rezidüel kapasite (FRC), FRC yüzdesi incelendi. Sarkoidoz ve SS dışındaki interstisyel akciğer hastalıkları SDİAH olarak belirtildi.Çalışmanın biyoistatistiksel çözümlemesinde, değişkenler ortalama, standart sapma, frekans ve yüzdeler ile tanımlandı, gruplar arası frekans ve yüzdelerin kıyaslanmasında Ki-kare testi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: To evaluate the indications of carbon monoxide diffusing capacity(DLCO) test in various pathologies and the clinical value of the results obtained by this test.Material and Method: Information was gathered retrospectively from case files of a total number of 84 patients who were diagnosed with COPD, Asthma, Bronchiectasis, Sarcoidosis, Interstitial Lung Disease, Systemic Sclerosis and Multiple Sclerozis and who went through spirometry, carbon monoxide diffusing capacity and lung volume measurements in Pulmonology Department of Istanbul Universıty Cerrahpasa Medical Faculty. The variables examined were age, diagnosis, smoking history, FVC, %FVC , FEV1, %FEV1, FEV1/FVC , DLco, %DLco, DLco/VA, %DLco/VA, TLC, %TLC, RV, RV/TLC, FRC and %FRC. Interstitial lung diseases other than Sarcoidosis and SS were abraviated as SDİAH.In the biostatistical analysis of the sudy, the variables were identified by Means, Standart Deviation, frequency and percentages. Ki-kare test was used in comparing intergroup frequency and percentages. T test was used in comparing the means of regularly distributed measured variables.