Karotis arter hastalığı nedeniyle karotis endarterektomi yapılan hastalarda preoperatif, postoperatif retinal vasküler değişikliklerin karşılaştırılması
  1. Tez No: 337295
  2. Yazar: MACİT BİTARGİL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KAZIM BEŞİRLİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Santral retinal arter ve oftalmik arter gözü besleyen ve internal karotis arterin devamı olan damarlardır. İnternal karotis arterde oluşacak darlık bu damarların akımını da etkileyecektir. Bu durumdan oküler kan akımı da etkilenerek değişecektir. Bu durum gözde emboli gibi akut ve oküler iskemi gibi kronik sonuçlara yol açabilmektedir. Karotis endarterektomi (KEA) emboli kaynağını ve darlığı ortadan kaldırarak okuler akım ve gözdeki patolojiyi etkiler. Bu çalışmada ciddi karotis arter darlığının göz üzerinde yarattığı etkileri ve KEA'nin bu oküler semptomlar üzerinde nasıl rol oynadığını ortaya koymayı amaçladık. Bu çalışmada ciddi karotis arter darlığı olan ve KEA operasyonu uygulanan 30 hasta prospektif olarak değerlendirildi. Hastaların retinal ve oftalmik arter pre operatif, post operatif PSV, EDV, Rİ değerleri orbita üzerinden RDUS yardımı ile ölçüldü ve birbirleri ile ve 20 kişilik sağlıklı kontrol gurubunun değerleri ile karşılaştırıldı. Ayrıca karotis arter darlığı sonucu gözde oluşabilecek muhtemel patolojiler (amaurosis fugax, venöz staz retinopatisi, yama tarzı kanamalar, iskemik optik nöropati, iris neovaskülarizasyonu, neovasküler glokom, retinal vasküler emboliler), görme keskinliği ve göz içi basıncı göz muayenesi ve retinal fotoğrafi yolu ile kayıt edildi. 30 hastadan 10'da (%33,3) oküler iskemik sendrom (OIS) başlangıç bulguları tespit edildi. OİS başlangıç bulguları olan hastaların KEA öncesi retinal arter PSV değerleri OİS başlangıç bulgusu olmayan hasta ve kontrol grubuna göre anlamlı şekilde düşük olarak kaydedildi. Bu hastaların hepsinde KEA sonrası retinal arter PSV değerlerinde anlamlı artış kaydedildi. Aynı şekilde OİS başlangıç bulgusu olan 10 hastanın 5'inde (%50) görme keskinliğinde artış kaydedilirken geri kalan 5'inde değişme olmadı. Sonuç olarak ciddi karotis arter darlığı oküler iskemi ve retinal embolilere neden olabilmektedir. Bu patolojiler oküler RDUS ve retinal fotoğrafi yolu ile ortaya koyulabilmektedir. KEA bozulmuş olan oküler kan akımını düzelterek oküler iyileşmeye katkıda bulunabilir. Fakat bu konuyla ilgili literatürde birbirleriyle çelişkili yayınlar mevcut olup daha geniş kapsamlı çalışmalara ihtiyaç duyulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Central retinal artery and ophtalmic artery are the continuation of the internal carotid artery which supplies the eye. The stenosis of the internal carotid artey also affects these arteries so the ocular blood flow is changed. The change in the ocular blood flow may cause acute and chronic consequences like embolus or chronic hypoxia which emerge in the eye. Carotid endarterectomy removes the source of embolus and heals the stenosis so it affects these consequences. In this study we aimed to evaluate the effects of significant internal carotid artery stenosis on the eye and try to understand the effects of carotid endarterectomy on ocular symptoms. We prospectively studied 30 patients with significant carotid artery stenosis who underwent CEA. All patients are treated with carotid endarterectomy and the peak systolic velocity (PSV), end diastolic velocity (EDV) , resistive indices (RI) of central retinal artery (CRA) and ophtalmic artery (OA) are compared preoperatively, post operatively and with the normal values of study group (20 healthy volunteer) by using colored doppler ultrasound. The consequences of carotid artery stenosis like amaurosis fugax, venous stasis retinopathy, blot hemorrhages, ischemic optic neuropathy, neovascularization of the iris, neovascular glaucoma, embolus on retinal vascular system and visual acuity and intraocular pressure is noted and compared. 10 (%33,3) of 30 patients have early changes of ocular ischemic syndrome and the mean PSV of CRA was significantly lower than patients without early changes of OIS, and normal healthy volunteer group. In patients with early symptoms of OIS all PSV values of CRA are rised significantly compared to preoperative values. Visual acuity became better in 5(%50) of 10 patient with early sign of OIS and not worsened in 5. In conclusion severe carotid artery stenosis may lead to ocular ischemia, retinal embolus and OIS. These situations can be evaluated via color doppler ultrasound of the orbit and retinal Photography. CEA corrects the reduced ocular flow velocities and may help ocular healing in early stages. But doubt is stil exist according to the literature and much more study should be done in this field.