Renal biyopsi ve ilişkili komplikasyonların incelenmesi
Investigation and associated complications of renal biopsy
  1. Tez No: 337296
  2. Yazar: SULAİMAN KHALİL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NURHAN SEYAHİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nefroloji, Nephrology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 38
Özet
GİRİŞ:Böbrek biyopsisi nefrolojik hastalıkların tanısında önemli bir yere sahiptir. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Nefroloji Bilim Dalında yapılan böbrek biyopsilerinin yeterliliğini ve ilişkili komplikasyonlar incelenmiştir.METOD:Çalışmamıza Ocak 2006- Aralık 2011 tarihleri arasında Nefroloji bilim dalında renal biyopsi yapılan hastalar retrospektif olarak incelenmiştir.Tüm biyopsiler gerçek zamanlı USG görüntüleme eşliğinde otomatik biyopsi iğnesi ile yapılmıştır. Hasta kayıtları hastane otomasyon sisteminden ve hasta arşivinden elde edilmiştir. Biyopsi yeterliliği patoloji raporlarında belirlenen glomerül sayısına göre belirlenmiştir Majör komplikasyon transfüzyon gerektiren kanamalarla ilişkili komplikasyonlar, minör komplikasyonlar ise transfüzyon gerektiren kanamalar ile ilişkili olmayan komplikasyonlar olarak sınıflandırılmıştır.SONUÇLAR:Toplam 597 böbrek biyopsi incelenmiştir. (156 transplant,441 natif). Ortalama glomerül sayısının natif biyopsilerde 22.1±11.2, transplant biyopsilerde ise 18.17±10.23 olduğu hesaplanmıştır. Glomerül bulunmayan biyopsi oranı ise % 0.67 idi. Hem natif hem transplant biyopside % 90 oranında 7'den fazla glomerül elde edilmiştir. Genel komplikasyon sıklığı % 5.5 olarak saptanmıştır, bunların % 3,5 majör, % 2 minör komplikasyon olduğu tespit edilmiştir. Biyopsi ile ilişkili böbrek kaybı ve ölüm olmamıştır.ÇIKARSAMA:Gerçek zamanlı USG eşliğinde yapılan renal biyopsi ile yeterli materyal, relatif olarak güvenli bir şeklide elde edilebilir.
Özet (Çeviri)
BACKGROUND:Kidney biopsy is a very important diagnostic tool for the diagnosis of various nephrologic diseases. We examined the complications and adequacy of kidney biopsies performed in the Cerrahpaşa medicine faculty, Nephrolojy department.METHODS:In this retrosepctiv study we examined kidney biyopsies performed in Nephroloy department between January 2006 and Decsember 2011. All biopsies were performed under real-time ultrasound guidance. Patient?s records were obtained from patients files and Hospital automation data base. Adequacy of biopsies was determined by the number of glomerul that were described in pathology reports. The major and minor complications were examined. Major complications were described as complications associated with bleedings that need blood transfusion and minor complication were descibed as complications there were not associated with beleedings that need- blood transfusionRESULTS:A total 597 biopsies were examined (156 transplants and 441 native) the mean glomerular number was 22.1±11.2 for native biyopsies and 18.17±10.23 for transplants biopsies. In the more than %90 percentile of the patients had 7 and more glomerulea were obtained. The complications rate was %5,5(major complication %3,5 and minor complications %2,5) There were no kidney loss of death associated with biopsyCONCLUSION:Real -Time Ultrasound Guided kidney biopsies provide adequate kidney tissue and the procedute is relatively safe.