Genel anestezi altında karotis endarterektomi (KEA) yapılan hastalarda farklı anestezi yöntemlerinin near-infrared-spektroskopi(NIRS) düzeyleri üzerine etkisinin retrospektif olarak değerlendirilmesi
Retrospective evaluation of the effect of different anesthesia methodson near-infrared spectroscopy (NİRs) levels in patients with carotid endarterectomy (CEA) under general anesthesia
- Tez No: 482705
- Danışmanlar: PROF. DR. ATEŞ DUMAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Anesthesiology and Reanimation, Thoracic and Cardiovascular Surgery
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Karotid endarterektomi (KEA) cerrahisi serebrovasküler olayların engellenmesinde benimsenen bir tedavidir. Emboli veya karotis klempinin süresince oluşan inme riski karotis endarterektomisi uygulanan hastalarda en önemli risk unsurudur. Karotis klempi uygulanması sırasında meydana gelen serebral iskemi ve hipoperfüzyon tespiti için kullanılan birçok serebral monitorizasyon yöntemi vardır. Fakat Near Infrared Spektroskopi (NIRS) monitorizasyonu, diğer serebral monitorizasyon yöntemlerine elektroensefalografi (EEG), somatosensöriyel uyarılmış potansiyelleri (SSEP), serebral kan akımının doğrudan değerlendirildiği transkraniyel Doppler (TCD), serebral oksijen metabolizması hakkında bilgi veren juguler venöz oksijen satürasyonu (SjvO2) göre non-invaziv, daha ekonomik ve pratik olması nedeni ile ilk tercih edilen yöntem olmuştur. KEA cerrahisi uygulanacak olan hastalarda anestezi uygulamalarında geçmiş yıllarda hastaların büyük çoğunluğuna genel anestezi uygulamaları tercih edilmektedir. Genel anestezi uygulamalarının seçilmesi; hava yolu kontrolü, özellikle koroner arter hastalığı olanlarda kan basıncı ve kalp atım hızının kontrolü, hasta ve cerrah için konfor sağlanması, sodyum tiyopental ile beyin korumasının sağlanabilmesi gibi avantaj sağlamaktadır. Anestezi seçimi ne olursa olsun KEA ameliyatları sırasında vazgeçilmez ve temel prensip serebral durum hakkında bilgi veren ve nörolojik defisitin erken tespitini sağlayan monitorizasyon yöntemlerinin kullanılmasıdır.Bu çalışmada genel anestezi altında KEA cerrahisi uygulanan hastalarda Grup 1 sevofluran Grup 2 TİVA olmak üzere farklı anestezi uygulamalarının; karotis klempi süresince NIRS değişiklikleri ve nörolojik hasar ilişkileri araştırıldı. Bu çalışmada elektif koşullarda karotis arter cerrahisi geçiren olgulara ait veriler kullanılarak retrospektif olarak planlanmış toplam 33 olgunun ameliyat öncesi özellikleri ve perioperatif kayıtları incelenmek üzere toplandı. 1 Ocak 2011 – 31 Aralık 2016 tarihleri arasında elektif olarak olarak genel anestezi altında KEA ameliyatı yapılan ve NIRS monitorizasyonu uygulanan 33 hastaya ait veriler retrospektif olarak incelendi. Hastalardan alınmış olan NIRS verileri INVOS Monitoring System Analysis Programme ile grafiksel ve rakamsal olarak dakikalık ve saatlik kayıtlar ile analiz edildi. Çalışmadan elde edilen veriler istatistiksel testler ile analiz edildi . Serebral oksimetrenin serebral perfüzyonun ve oksijenasyonun değerlendirilmesindeki yararı göz önüne alındığında, çalışmamızda serebral oksimetre değerlerinde hem sağ hem de sol serebral oksimetre değerlerinin her iki grupta klemp kalkışı sonrası ve postoperatif dönemde daha yüksek bulunması anestezi uygulamasının serebral perfüzyon ve oksijenizasyon açısından fark olmadığını gösterir. Çalışmanın retrospektif olması ve sınırlı sayıda olgu dahil edilmesi nedeniyle kesin olmamakla beraber KEA ameliyatlarında farklı anestezi yöntemlerinin NIRS düzeyleri üzerine etkileri arasında fark bulunmamıştır
Özet (Çeviri)
Carotid endarterectomy (CEA) surgery is an established treatment for preventing cerebrovascular events. The most significant perioperative risk for patients undergoing CEA is Stroke secondary to an embolism or carotid cross-clamping. Several cerebral monitoring techniques are available for detection of cerebral hypoperfusion and ischemia during the carotid cross-clamping. Near Infrared Spectroscopy (NIRS) monitoring has been used instead of other cerebral monitoring methods such as electroencephalography (EEG), somatosensory evoked potentials (SSEP), transcranial doppler (TCD) in which cerebral blood flow is directly assessed. Jugular venous oxygen saturation (SjvO2) is the first choice with the reason that it is non-invasive, more economical and feasible. Currently general anesthesia is preferable in vast majority of patients who undergo CEA surgery. Choosing general anesthesia provides airway control and advantages such as control of blood pressure and heart rate, comfort for the patient and surgeon, and cerebral protection with sodium thiopental. Regardless of the choice of anesthesia, it is indispensable during CEA surgeries, and the basic principle is to use monitorization methods that provide information about the cerebral state and provide early detection of the neurological deficit. In this study, NIRS changes and neurologic damage relationships during carotid clamping were investigated in patients undergoing KEA under different anesthesia techniques such as sevoflurane and TIVA. Retrospective data from a total of 33 patients who were planned for elective carotid artery surgery were collected to examine preoperative characteristics and perioperative records. Between January 1, 2011 and December 31, 2016, 33 patients underwent elective KEA under general anesthesia and data fromn NIRS monitoring were retrospectively reviewed. NIRS data from patients was analyzed graphically and numerically by minute and hourly records with the INVOS Monitoring System Analysis Program. Data obtained from the study were analyzed using statistical tests. Considering the effect of cerebral oximetry on cerebral perfusion and oxygenation, we found that cerebral oximetry values in both groups were higher in both groups after declamping in the postoperative period and cerebral oximeter values were not different in terms of cerebral perfusion and oxygenation. Although the study was retrospective and included a limited number of cases, it was not certain that there was no difference in the effects of different anesthesia methods on NIRS levels in CEA surgeries