Uzun süre etkili dezenfektan (Bacoban) uygulamasının hastanelerde vankomisine dirençli enterokok yayılımını önlemedeki rolü
The role of (Bacoban) disinfectant to preventing the spread of vancomycin resistant enterococci in the hospital by application it for a long time effective
- Tez No: 337306
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA SAMASTI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Vankomisine dirençli enterokoklar hastanelerde kolaylıkla yayılarak salgınlara ve tedavisi güç infeksiyonlara neden olmaktadır.Son yıllarda nozokomiyal infeksiyonların kontrolünde aktif sürveyans kültürleri ve çevre kontrolü ön plana çıkarılmıştır. Çevre kontrolünde etkili bir temizlik ve dezenfeksiyon önemli rol oynamaktadır.Bu çalışmada uzun etki süreli bir dezenfektan olan Bacoban®'ın etkinliği in vitro ve klinik ortamda araştırılmıştır.İn vitro çalışmada, Bacoban® uygulamasının yüzeylerde ortalama 10 gün boyunca (fayansta 22 gün, metal ve düz plastikte 18 gün, formika yüzeyde 11gün, hafif pürüzlü plastikte 8 gün, belirgin pürüzlü plastikte 3 gün, tahta ve kumaşta ise 2 güne kadar) her gün yenilenen VRE kontaminasyonunu ortadan kaldırdığı, buna karşılık VRE bulaştırılan fakat Bacoban® uygulanmamış olan kontrol yüzeylerinde her defasında yoğun üreme olduğu saptanmıştır.Klinik çalışmada, Bacoban® uygulama öncesi ve sonrasında çevre örneklerinde ve hastaların rektal sürüntü örneklerinde saptanan VRE oranları karşılaştırılmıştır. Uygulama öncesi alınan 362 çevre örneğinin 38 (%10.5)'inde , dezenfektan kullanımı sonrası dönemde ise 607 çevre örneğinin 13 (%2.1)'inde VRE üremesi saptanmıştır. Aradaki fark istatistiki olarak anlamlı bulunmuştur (p? 0.001).Çalışma birimlerinde Bacoban® uygulama öncesinde 249 hastanın 63'ünde (%25.3), uygulama sonrasında ise 198 hastanın 38'inde (%19.1) VRE kolonizasyonu saptanmıştır. Aradaki fark istatistiki olarak anlamlı olmamakla birlikte, çalışma süresinde yeni kazanılan VRE oranları açısından bakıldığında (uygulama öncesi %12.8 ve sonrasında %6.5) anlamlı (p=0.028) bir azalma olduğu dikkati çekmektedir. Buna karşılık kontrol birimlerinde gerek total VRE kolonizasyonu, gerekse yeni VRE kazanım oranları arasında anlamlı bir fark bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
Vancomycin-resistant Enterococci (VRE) cause outbreaks and infections which their treatment are difficult, by easily spreading in hospitals.Active surveillance cultures and environmental control have been widely used for the control of nosocomial infections recently. Effective cleaning and disinfection play important role in environmental control.In this study, clinical and in vitro efficacy of Bacoban® as a disinfectant and a long-term antimicrobial protection coating product have been investigated.The results of the in-vitro study showed that Bacoban® was able to prevent VRE colonization for a mean of 10 days (ceramic 22 days, metal and smooth plastic 18 days, formica 11 days, slightly rough plastic 8 days, rough plastic 3 days, wood and cloth 2 days) on various surfaces that were daily contaminated with VRE. Control surfaces where Bacoban® was not applied showed heavy colonization of VRE.Environmental cultures and rectal swab cultures of patients were compared that were taken before and after Bacoban® application for the clinical study. The rates of positivity of environmental samples before and after the application of Bacoban® were 38 (10.5%) of 362 samples and 13 (2.1%) of 607 samples respectively. The difference is statistically significant (p? 0.001).The rates of VRE colonization before and after Bacoban® application were 25.3% (63 of 249 patients) and 19.1% (38 of 198 patients), respectively. Even though the difference is not statistically significant, the rates of recent acquisition of VRE (12.8% before application vs 6.5% after application) showed significant reduction (p=0.028). No difference was found in patients of the control units regarding VRE colonization rates and recent acquisition rates.