Son otuz yıldaki meme kanserli hastaların retrospektif olarak incelenmesi
The retrospective study of the patients diagnosed with breast cancer in the last thirty years
- Tez No: 337323
- Danışmanlar: PROF. DR. CEYHUN ORAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Giriş ve AmaçMeme kanseri dünyada kadınlar arasında en sık görülen malign tümördür. Tarama yapılabilen ve subklinik halde iken tanı konulabilen az sayıdaki maligniteden birisidir. Özellikle son iki dekatda meme kanserinin öncelikle tanısında ve bunu takiben tedavisinde yaşanan bilgi değişiklikleri ve ilerlemeler; hastaların sağ kalımlarına, hastalıksız yaşama sürelerine önemli katkılarda bulunmuşlardır. Bu çalışmada 1 Ocak 1980 ile 31 Aralık 2010 yılları arasında İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı ve İç Hastalıkları Anabilim Dalı Tıbbi Onkoloji Bilim Dalı' nda tedavi edilen meme kanserli hastaların özellikleri ve prognoza etkili faktörler incelendi.Gereç ve Yöntemİstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı' nda ve İç Hastalıkları Anabilim Dalı Tıbbi Onkoloji Bilim Dalı' nda 1 Ocak 1980 ile 31 Aralık 2010 tarihleri arasında meme kanseri nedeniyle tedavi edilen 2899 olgunun patoloji raporları ve dosyaları retrospektif olarak incelendi ve elde edilen veriler meme kanseriyle ilgili prognostik faktörler ve uzun dönem sonuçlar açısından değerlendirildi.BulgularOlguların yaşları 21-94 arasında olup, ortalama yaşı 51,34±12,25' idi. Takip süresi 0 ile 360 ay arasında değişmekte olup, ortalama takip süresi 54,60±41,30 aydı. Hastalıksız sağ kalım ise ortalama 46,09±38,53 aydı. Kırk yaş öncesi meme kanserli hasta oranı %20,4' dü. Olguların 2869 (%99)' u kadın, 30 (%1)' u erkekti.N0 hastalarda sağ kalma oranı %96,1, N1 hastalarda %92, N2 hastalarda %84,9, N3 hastalarda %82,4 olarak bulundu.TartışmaBu çalışmada hastanemize başvuran meme kanserli hastaların genel bir dökümü yapılması ve demografik özelliklerinin belirlenmesi sonucunda medyan yaş 51,3, 40 yaş öncesi hasta oranı %20,4 olarak bulunmuştur. 1975-2009 SEER sonuçlarına göre ABD' de meme kanserli hastaların medyan yaş değeri 61, 44 yaş öncesi hasta oranı %11,7 olarak bulunmuştur.. Bu veriler sonucunda Türkiye `de 40 yaş altı meme kanserli hasta oranının fazla olmasının nedeninin genç nufus olmasının yanında başka prognostik faktörlere de bağlı olabileceği yapılıcak yeni çalışmalarla gösterilebilir.Bu çalışmada yaşın meme kanseri sağ kalımı üzerinde bağımsız bir prognostik faktör olmadığı, bununla birlikte tümörlerin aksiler lenf bezi tutulumunun ve tutulan lenf nodülü sayısının, lokal veya uzak metastazın ve evrenin güvenli ve bağımsız prognostik faktörler olduğu ortaya çıktı.
Özet (Çeviri)
Introduction and AimBreast cancer is the most common malignant tumor among the women in the world. It is one of the few malignancy which can be screened and diagnosed subclinicaly. Especially in the last two decade, changing in knowladge about diagnoisis and treatment of the breast cancer improve survival and disease free survival of patients. In this study, factors that affect prognosis of breast cancer and characteristics of patients which treated at the Cerrahpasa Faculty of Medicine, Department of General Surgery and Section of Medical Oncology between 1980 - 2010 was evaluated.Materials and MethodsPatology reports and data of 2899 patients who underwent treatment between 01.01.1980 and 25.12.2010 at the Cerrahpasa Faculty of Medicine, Department of General Surgery and Section of Medical Oncology were retrospectively evaluated. As a result of obtained data prognostic factors that related to breast cancer and long term results of breast cancer were evaluated.FindingPatients were between 21-94 years old, mean age was 51,34±12.25 Follow up period ranged from 0 to 360 months, mean follow up 54,60±41,30 months. The mean disease free survival was 46,09±38,53 months. 20,4 % of patient with breats cancer were under 40 years old. 2869 (99%) of patient were female and 30 (1%) of patient were male.Survival rate of patients with N0, N1, N2 and N3 were 96.1 %, 92 %, 84.9 % and 82.4, respectively.DiscussionIn this study, as a result of determination of the overall breast cancer patients and their demographic characteristics admitted to our hospital, median age was found 51,3, breast cancer diagnosed patient rate under 40 years of age was found %20,4. According to 1975-2009 SEER results, the median age of the patients diagnosed with breast cancer in the USA was 61 and breast cancer diagnosed patient rate under 44 years of age was found %11,7.As a result of these data higher rate of the under 40 years of age breast cancer patients in Turkey may be related to some other prognostic factors besides the young population and it may be proven by the new studies which will be done in the future.In this study, it is determined that the age is not a prognostic factor over breast cancer survival rate, and the young patient rate diagnosed with breast cancer was higher than literature. Besides, it is occured that the axillary lymph node involvement of tumor, and the number of lymph nodes involved are independent and safe prognostic factors of local or distant metastasis and stage