Radyasyon zeminindeki yarada trombositten zengin plazmanın yara iyileşmesi üzerine etkilerinin araştırlması
The effects of PRP (platelet rich plasma) on radiotherapy wound
- Tez No: 337324
- Danışmanlar: PROF. DR. YAĞMUR AYDIN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Preoperatif radyoterapi primer kanserin boyutunu küçültmek ve lokal invazyon derecesini azaltmak amacıyla geniş kullanıma sahiptir. Radyoterapinin kanserli doku yanında komşu normal dokulara verdiği zarardan dolayı radyoterapi sonrası sıklıkla yara iyileşme problemleri gözlenmektedir.Preoperatif radyoterapi cilt üzerine olumsuz etkileri bulunması nedeniyle cerrahinin ertelenmesine neden olmaktadır.Bu nedenle tümör üzerindeki küratif etkisi azalmakta ve postoperatif ciddi yara komplikasyonları artmaktadır. Eğer radyoterapi sonrası yara iyileşmesi problemsiz olarak sağlanabilirse hastaların maruz kaldıkları survi ve yaşam kalitesindeki azalma ortadan kaldırılabilir. Trombositlerin yara iyileşmesini sağlayan büyüme faktörleri ve sitokinlerin doğal kaynağı olduğu yapılan çok sayıda çalışmayla gösterilmiştir. Bu amaçla radyoterapi sonrası oluşturulan cerrahi yara modelinde trombositten zengin plazmanın (TZP) etkisi araştırılmıştır.Çalışmamızda 3 gruba eşit bölünen 24 adet sıçan kullanılmıştır.Sham grubunda sadece gluteal bölgede 2,5 cm lik insizyon oluşturulurken kontrol ve TZP(Trombositten Zengin Plazma) gruplarında radyoterapi sonrası aynı yara modeli kullanıldı.TZP grubunda ek olarak yara kenarlarına otolog hazırlanan TZP uygulandı.3 hafta sonra,genel anestezi altında histopatolojik incelem için alınan yara örnekleri sonrası tüm denekler sakrifiye edildi.Histopatolojik incelemede epitelyum kalınlaşması,vaskülarite,fibroblastik hücre ve fibrozis derecesi araştırıldı.Ayrıca biyomekaniksel yara incelemesi amaçlı yara kopma kuvveti ölçüldü.Araştırılan tüm parametrelerde TZP grubu lehine istatistiksel olarak anlamlı fark elde edildi.Sonuç olarak,çalışmamız TZP'nin radyoterapi zeminde ki yarada kullanılabilecek az maliyetli,alternatif tedavi yöntemi olduğunu göstermiştir.Bununla beraber yeni tedavi algoritmalarının geliştirilmesi için ek çalışmalara gereksinim vardır.
Özet (Çeviri)
Preoperative radiation therapy has wide application in many cancers to reduce the size of the primary cancer and the degree of subclinical local invasion. Since radiotherapy can damage to normal tissues adjacent to cancerous tissue, wound healing problems are often observed.Many clinical researches have shown that platelets are natural sources of growth factors and cytokines that have a deep impact in wound healing. We investigated role of PRP(platelet rich plasma) on radiotherapy wound in an experimental model.We used 24 rats,divided in to three groups. In the sham group,only 2,5 cm skin incision is made and closed primarily in the gluteal region.In control group,radiotherapy is given to the gluteal region of rats and then same skin incision is made three weeks later. In PRP group, radiotherapy is given to the gluteal region of rats and then same skin incision is made three weeks later and autologous PRP is given to the wound edges. 3 weeks late, histopathological specimens are taken from surgical wounds and all rats were sacrified. During histopathological examination epithelial thickening, vascularity, fibroblasts and degree of fibrosis were studied. Wound breaking strength was also examined as a biomechanical test for wound healing. Significant statisticall difference was found in the prp group to the sham and control group according to the studied parameters.Our study showed that PRP can be used as a cost effective and alternative therapy method in treatment of radiation induced wounds.But further clinical studies need to be performed before developement of new treatment algorithms.