Perforatör bazlı fleplerde iskemi-reperfüzyon hasarı sonrası mezenkimal kök hücre ve sildenafilin flep sağkalımına etkisi
Influence of mesenchymal stem cells and sildenafil on perforator flaps survival following ischemia-reperfusion ınjury
  1. Tez No: 297350
  2. Yazar: OSMAN KELAHMETOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET DEMİR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Yara kenarındaki cilt ve cilt altı dokuların random patternli olarak kaldırılmasıyla başlayan flep cerrahisi (Mathes SJ ve Levine J., 2007), Bakamjian'ın ilk aksiyel flep olan deltopektoral flebi tanımlamasından sonra (Bakamjian VY., 1968) gelişimini hızlandırmıştır. Günümüzde ise donor alan morbiditesinin en aza indirildiği perforatör flepler, anatomi ve mikrocerrahide ki gelişmeler neticesinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Mikrocerrahi tekniklerdeki ilerlemelere rağmen; flep yaşayabilirliği hala önemli bir sorun olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu nedenle çalışmamız da primer iskemi sonrası geliştirilen iskemi/reperfüzyon hasarına karşı pediküllü perforatör flep modelinde mezenkimal kök hücre ve sildenafil sitratın etkilerini tek tek ve kombine olarak değerlendirmeye çalıştık.Çalışmada 63 adet erkek Sprague-Dowley cinsi rat kullanıldı. Okşar ve ark. tarafından tanımlanan, Hallock ve Rice tarafından geliştirilerek ?gerçek perforatör flep? olduğu kabul edilen sağ 2. kranial epigastrik muskulokutan perforatörune ait flep modeli kullanıldı (Oksar HS ve ark., 2001; Hallock GG ve Rice DC, 2003). Flepler 7x7 cm boyutlarında kaldırıldı, ardından kraniyal epigastrik arter disseke edildi ve klemp konularak 4 ve 8 saat primer arteriyal iskemi oluşturuldu. İskemi süresinin sonunda subkutan mezenkimal kök hücre ve/veya intraperitoneal sildenafil sitrat uygulandı.İskemi süresi öncesi ve 7. günde flebin en distalinden alınan doku örnekleri ile antioksidan (SOD, CAT, GPX) enzim düzeyleri incelendi. İskemi süresinden önce ve 7. günde çekilen fotoğraflar ile flep yaşam alanları hesaplandı. Histopatolojik analiz ise 7. günde alınan tüm flep alanının incelemesinden elde edildi. Elde edilen sonuçlar istatiksel olarak düzeltilmiş varyans analizi kullanılarak hesaplandı.Çalışmamızın sonucunda mezenkimal kök hücre ve sildanafil sitratın İ/R hasarını azaltarak flep yaşabilirliğini arttırmış olduğu saptandı. Literatürden farklı olarak deney gruplarına ilaçlar iskemi süresinin bitiminden itibaren uygulandı. Bu durum klinikte uzuv amputasyonları ve pediküllü arteriyel yetmezliği bulunan fleplerle paralellik gösteriyordu. Ayrıca perforatör fleplerde İ/R hasarının oluşturulması açısından çalışmamızın model olacağı kanısındayız.
Özet (Çeviri)
Flap surgery has made its start with elevated skin and subcutaneous tissue as random pattern flaps from one side adjacent to wound (Mathes SJ ve Levine J., 2007) and has accelerated its development after Bakamjian described the deltopectoral flap as first axial flap (Bakamjian VY., 1968). Nowadays, perforator flaps which have reductable donor area morbidity, are commonly used as a result of anatomical and microsurgical developments. Although microsurgical techniques have been gradually improved, we have faced flap viability as an important problem. For this reason, in our study, we tried to evaluate the effects of mesenchymal stem cell and sildenafil citrate one by one and combined in the pediculled perforatory flap model that is against ischemia/reperfusion injury after primary ishemia has been achieved.In the current study, 63 Sprague-Dowley male rats were used. Right belonged second cranial epigastric perforatory flap model that has been remodelled by Hallock and Rice so believed to be as a ?True perforator flap? and also described by Okşar et al, was used. (Oksar HS ve ark., 2001; Hallock GG ve Rice DC, 2003). Elevation of the 7x7 cm length flaps is followed by dissection of the cranial epigastric artery and constituted primary arterial ischemia for both four and eight hours with putting micro clamp. At the end of ischemia , mesenchymal stem cell and/or sildenafil citrate was applied.Before ischemia ,tissue examples which have been excised from the most distal part of the flap on day 7 and antioxidant enzyme (SOD, CAT, GPX) levels were under investigated. Flap viable areas were calculated with taking photographs on first and seventh day; whereas histopathological analysis was obtained from the whole flap tissue which was excised on seventh day. The results were calculated statistically with using recovered variants analysis.At the end of our study, reduction of the ischemia-reperfusion injury by both mesenchymal stem cell, sildenafil citrate and increase of flap viability was detected. Different from the literature, medication has been applied to experimental groups at the end of ischemia. That condition shows similarities between limb amputations and arterial insufficiency pedicled flaps. in clinics Additionally, we support that our study can be used as a model to perform ischemia-reperfusion injury on perforator flaps.