Karotis endarterektomi sonrası eksternal karotis arter akımının ve tiroid bezinin fonksiyonlarının değerlendirilmesi
External carotid artery flow and tyroid function investigation after carotid endarterectomy
- Tez No: 337337
- Danışmanlar: PROF. DR. KAMİL HASAN TÜZÜN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Endocrinology and Metabolic Diseases, Thoracic and Cardiovascular Surgery
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Gelişmiş ülkelerde ölüm ve sakatlıkların en önemli sebebi aterosklerozdur. Karotis arter tutulumuna bağlı serebrovasküler olay gelişir.Eksternal karotis arter aterosklerotik karotis arter hastalığında önemli bir kollateraldir. Karotis endarterektomi ameliyatı sırasında eksternal karotis artere körleme endarterektomi yapılmaktadır. Bu yöntemle yapılan cerrahi sonrası erken ve geç dönemde %5-16 arasında eksternal karotis arter oklüzyonu bildirilmiştir. Standart karotis endarterektomisinin erken dönemde iyi bir kollateral olan eksternal karotis arterde yarattığı patolojiyi ve bu patolojinin klinik önemini araştırmak istedik.İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Kalp ve Damar Cerrahisi Anabilim Dalı'nda karotis arter darlığı nedeniyle karotis endarterektomi ameliyatı uygulanan 30 hasta çalışmaya alınmıştır. Hastaların 21'i erkek, 9'u kadındı. Yaş ortalaması 63,6 (±9,0) idi. Hastaların hepsine preoperatif dupleks ultrasonografi yapıldı. Hastalara standart karotis endarterektomi operasyonu uygulanmıştır. Taburculuk sonrası 15. ile 30. günler arası poliklinik kontrolünde sT3, sT4,TSH kan tahlilleri ve renkli dupleks ile akım hızları değerlendirilmiştir.Hız değerlendirmesi, akım haızları 250 cm/sn >%75 stenoz olarak değerlendirilmiştir.Elde edilen değerler ortalama ve ± standart sapma değerleri olarak verildi. Bütün datalar SPSS 15.0 paket istatistik programı kullanılarak yapıldı. Student-t testi kullanılarak gruplar birbiri ile karşılaştırıldı. P değeri
Özet (Çeviri)
In developed countries, atherosclerosis is the major reason for morbidity and mortality. Cerebrovascular event develops as a result of carotid artery involvement.External carotid artery is an important collateral in atherosclerotic carotid artery disease. Blindly endarterectomy is performed to external carotid artery during carotid endarterectomy surgery. After the surgery performed by this method, 5-16% occlusion rate in external carotid artery was reported in the short and long term. The aim is to show the early pathology on external carotid artery and it?s clinically importance after standart carotid endarterectomy.In our study 30 patients who underwent carotid endarterectomy for carotid artery stenosis were recruited in Istanbul University Cerrahpasa Cardiovascular Surgery Department. 21 patients were male and 9 female. Mean age was 63,6 (±9,0). Preoperative duplex ultrasonography was performed in all patients. Patients were administered a standard carotid endarterectomy surgery. After discharge, during outpatient control FT3, FT4, and TSH were evaluated with blood tests and flow rates with color duplex.Rate evaluation: 75% stenosis if flow rate is >250 cm/s.The obtained values were expressed as mean and ± standard deviation values. All data were performed using the SPSS 15.0 statistical software package. The groups were compared by using Student-t test. P value