Batın cerrahisi sonrası hasta kontrollü analjezi uygulamalarımızın sonuçları
Results of patient controlled analgesia applications after abdominal surgery
  1. Tez No: 337336
  2. Yazar: SİBEL KURNAZ KIĞILI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜNER KAYA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Çalışmamızda İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Ameliyathanesinde elektif major abdominal cerrahi geçirmiş ve hasta kontrollü analjezi uygulanmış 18- 83 yaş gubunda 328 hasta (ASA I-III) değerlendirildi.Hastalar İV HKA ve Epidural HKA kullananlar olmak üzere ikiye ayrıldı. Ameliyat sonrası 0-48 saatteki, sedasyon ve VAS skorları, kullanılan ilaç miktarları ve yan etkiler ameliyat cinslerine göre iki grup arasında kıyaslandı. Elde edilen veriler istatistiksel açıdan değerlendirildi.122 hastaya IV HKA uygulanmış. Bu hastaların ortalama ilaç kullanım miktarı 0-24 saatte 33.67±3.6 (saatte:ort 1.4) mg, 24-48 saatte 13.70±1.9 (saatte:ort 0.57) mg'dı. 0-24 saatte 79 hastanın (%64.75) VAS değerinin < 3, 43 hastanın (%35.25) VAS değerinin > 3 olduğu tespit edildi. VAS ortalamalarının 0-24 saat için yaklaşık 3.1 ve 24-48 saat için 1.6 olduğu görüldü.206 hastaya Epidural HKA uygulanmış olup bunların 70 tanesi (%34) kadın ve 136 tanesi (%66) erkekti. Bu hastaların ortalama ilaç kullanım miktarı 0-24 saatte 97.98±8.65 (saatte:ort 4.08) ml, 24-48 saatte 31.41±5.24 (saatte:ort 1.30) ml'dir. 0-24 saatte 137 hastanın (%66.5) VAS değerinin < 3, 69 hastanın (%33.5) VAS değerinin > 3 olduğu görüldü. VAS değeri ortalamalarının 0-24 saatte yaklaşık 2.9 ve 24-48 saatte 1.4 olduğu tespit edildi.İV ve Epidural HKA gruplarında kullanılan ilaç miktarı 0-24 ve 24-48 saatlerde sırayla % 60 ve % 68 oranında azaldı.Alt grupların incelenmesi sonucu IV HKA'nin bazı operasyonlarda tatminkâr bir analjezi sağlayabildiği ancak bazı operasyonlarda tek başına yeterli olmadığı, epidural HKA'nin genellikle IV HKA'den daha üstün olduğu, protokollerimizde bunlara yönelik değişiklikler yapabilmek için prospektif çalışmalar yapılması gerektiği saptandı.Sonuç olarak her iki grupta da ağrı tedavisinin amacına ulaşmış olduğunu gördük. İstatistik olarak gösterilemese de Epidural HKA nin, İV HKA ya göre klinik olarak daha etkin olduğunu düşündürecek bulgular vardı.HKA yöntemlerinin güvenli ve etkin olarak kullanılmasının sağlanabilmesi için cerrahların ve hemşirelerin yeterli eğitiminin önemli olduğu gerçeğini gördük, konuya kurumumuz bazında yeniden vurgu yapılması gerektiğine karar verdik.
Özet (Çeviri)
This study is conducted on 328 patients (ASA I-III) of age group 18-83 who underwent an elective major abdominal operation with controlled analgesia in surgery room of General Surgery unit of Istanbul University Cerrahpasa Faculty of Medicine.Patients are divided into two as ones using IV HKA or Epidural HKA. These two groups are compared according to sedation scores, VAS, drug consumption rates and side effects in the first 48 hours. Results are statistically evaluated by chi-square and student?s t test.IV HKA is applied to 122 patients. Average drug usage quantity of these patients is 33.67+/-3.6 (hourly: avg 1.4) mg for 0-24 hours period and 13.70+/-1.9 (hourly: avg 0.57) mg for 24-48 hours period. It is observed that 79 of those patients (%64.75) have VAS value < 3; 43 of those (35.25%) have VAS value> 3 in 0-24 hours period. Average VAS value is approximately 3.1 for 0-24 hours period and 1.6 for 24-48 hours period.Epidural HKA is applied to 206 patients of which 70 are women (34%) and 136 are men (66%). Average drug usage quantity of these patients is 97.98+/-8.65 (hourly: avg 4.08) ml for 0-24 hours period and 31.41+/-5.24 (hourly: avg 1.30) ml for 24-48 hours period. It is observed that 137 of those patients (%66.5) have VAS value < 3; 69 of those (33.5%) have VAS value> 3 in 0-24 hours period. Average VAS value is approximately 2.9 for 0-24 hours period and 1.4 for 24-48 hours period.Consumed drug quantities decreased 60% in 24-48 hours period compared to 0-24 hours period for IV group and decreased 68% for Epidural HKA group According to subgroup evaluations, those issues are determined: Although IV HKA can provide satisfying analgesia in some operations, it is not sufficient in some other operations by itself alone. Epidural HKA is usually better than IV HKA and some prospective studies should be made in order to make new arrangements in our protocols according to these issues.As a result, it is observed that pain therapy achieved its purposes in both groups. Although not statistically shown, there are findings that Epidural HK is clinically more effective than IV HKA.Importance of sufficient and continuous education of clinicians and nurses for safe and efficient application of HKA methods is observed then decided to reemphasis this issue in our institution.