Sistolik kalp yetersizliği olan hastalarda plazma ürokortin 1 ve pro BNP seviyelerinin karşılaştırılması
Comparison of plasma urocortin 1 and pro-BNP levels in patients with systolic heart failure
  1. Tez No: 337346
  2. Yazar: ERKAN YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM KELEŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Giriş : Ürokortin 1, corticotrophin-releasing faktör ailesinin bir üyesi olup, kalp, beyin ve sindirim sisteminde sentezlenir. Ürokortin 1'in kardiyostimülatör, vazodilatatör, diüretik ve natriüretik etkileri vardır. Kardiyak ürokortin 1 değerleri kalp yetersizliğinde yükselir. Biz çalışmamızda kalp yetersizliği tanısında potansiyel bir marker olarak ürokortin 1 ve eş zamanlı probrain natriüretik peptid seviyelerini araştırdık ve New York Heart Association fonksiyonel sınıfı, kardiyak fonksiyonların seviyesi ile karşılaştırdık.Materyal ve Metod : Biz çalışmamızda 90 kalp yetersizliği hastası ile 90 sağlıklı kontrolde plazma ürokortin 1 ve probrain natriüretik peptid seviyelerini araştırdık. Sonuçlar uygun istatistiksel yöntem ile karşılaştırıldı.Sonuçlar : Ürokortin 1 seviyelerinin kalp yetersizliğinde yükseldiği, kalp yetersizliği grubunda ortalama ürokortin 1 seviyesi 439,2 (156 - 985) pg/ml, sağlıklı kontrol grubunda ortalama ürokortin 1 seviyesi 130,3 (87 - 210) pg/ml olarak görüldü.
Özet (Çeviri)
Introduction : Urocortin 1, a member of the corticotrophin-releasing factor family, is expressed in heart, brain and gut. Urocortin 1 has cardiostimulatory, vasodilator, diuretic and natriuretic effects. Cardiac urocortin 1 expression is increased in heart failure. We have investigated plasma urocortin 1 as a potential diagnostic marker of heart failure and documented its relationships to New York Heart Association functional class, measures of cardiac function and concurrent level of probrain natriuretic peptide.Material and Methods : In the present study, we investigated plasma levels of urocortin 1 and probrain natriuretic peptide in 90 patients with heart failure and 90 healthy controls. Results are compared with apropriate statistical methods.Results : Urocortin 1 was elevated in heart failure; mean levels were 130.3 (87 - 210) pg/ml in health controls and 439.2 (156 - 985) pg/ml in heart failure patients, p < 0.001).