Sistolik kalp yetersizliği olan hastalarda plazma adrenomedüllin ve pro bnp seviyelerinin karşılaştırılması
Comparison of plasma adrenomedullin and pro-bnp levels in patients with systolic heart failure
- Tez No: 630715
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULBAKİ KUMBASAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, İç Hastalıkları, Cardiology, Internal diseases
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Giriş : Adrenomedullin, feokromasitoma dokusundan izole edilmiş 52 aminoasit içeren vazodilatatör bir peptidtir. Başlıca adrenal medullada olmak üzere miyokard, akciğerler, santral sinir sistemi, endotel ve vasküler düz kas hücreleri gibi birçok dokuda sentezlenmektedir. Temel karakteristik etkisi sistemik arteriyel basıncı düşürmesidir. Ayrıca natriüretik, antiproliferatif ve hücre migrasyonunu inhibe edici özelliklere sahiptir. Kardiyak adrenomedullin değerleri kalp yetersizliğinde yükselir. Biz çalışmamızda kalp yetersizliği tanısında potansiyel bir marker olarak adrenomedüllin ve eş zamanlı probrain natriüretik peptid seviyelerini araştırdık ve New York Heart Association fonksiyonel sınıfı, kardiyak fonksiyonların seviyesi ile karşılaştırdık. Materyal ve Metod : Bu çalışmada 90 kalp yetersizliği hastası ile 90 sağlıklı kontrolde plazma adrenomedullin ve probrain natriüretik peptid seviyelerini araştırıldı. Sonuçlar uygun istatistiksel yöntem ile karşılaştırıldı. Sonuçlar : Adrenomedullin seviyelerinin kalp yetersizliğinde yükseldiği, kalp yetersizliği grubunda ortalama adrenomedullin seviyesi 87,7 (81,4 – 99,7) pg/ml, sağlıklı kontrol grubunda ortalama adrenomedullin seviyesi 70,8 (65,2 – 78,7) pg/ml olarak görüldü (p < 0,001).
Özet (Çeviri)
Introduction : Adrenomedullin (ADM) is a vasodilator peptide including 52 amino acids, extracted from feocromasitoma tissue. ADM was synthesized in many tissues mainly adrenal medulla, myocard, lungs, central nervous system and endothelial and vascular smooth muscle cells. The principal characteristic effect of ADM is to lower the systemic arterial blood pressure. In addition, it inhibits the cell migration and has natriureatic and antiproliferative effects. Cardiac adrenomedullin expression is increased in heart failure. We have investigated plasma adrenomedullin as a potential diagnostic marker of heart failure and documented its relationships to New York Heart Association functional class, measures of cardiac function and concurrent level of probrain natriuretic peptide. Material and Methods : In the present study, we investigated plasma levels of adrenomedullin and probrain natriuretic peptide in 90 patients with heart failure and 90 healthy controls. Results are compared with apropriate statistical methods. Results : Adrenomedullin was elevated in heart failure; mean levels were 70,8 (65,2 – 78,7) pg/ml in health controls and 87,7 (81,4 – 99,7) pg/ml in heart failure patients, p < 0.001).