Hipertansif hastalarda Plazma Renin Aktivitesi ve Anjiyotensin II seviyesinin, CRP ve bir kognitif fonksiyon belirteci olan BDNF üzerine etkisi
The effects of Plasma Renin Activity and Angiotensin II levels on CRP and BDNF, a marker of cognitive function, in hypertensive patients
  1. Tez No: 304441
  2. Yazar: MERAL DEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. A. YAĞIZ ÜRESİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Kardiyoloji, Nöroloji, Pharmacy and Pharmacology, Cardiology, Neurology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Farmakoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Farmakoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Hipertansiyon ateroskleroz, inme, kalp yetersizliği, koroner arter hastalığı, periferik damar hastalığı ve böbrek yetersizliği için önde gelen bir risk faktörüdür. Bu süreçte kalp ve böbrek hastalıklarıyla ilgili izlem için bir çok klinik ve laboratuar ölçütünün yanında bilişsel fonksiyonların bozulması ve uygulanan tedavilerin bu işleve etkisinin araştırılması ve klinik son noktaların yanında onları temsil edebilecek ve daha kısa sürede sonuç verecek öngördürücülerin kullanılması giderek önem kazanmaktadır.Bu gözlemsel çalışmada hekim tarafından tedavi hedefine ulaşıldığına karar verilmiş hipertansif hastalar; tedavisinde renin anjiyotensin sistem blokeri olanlar (RAS grubu: ACE-i ya da ARB alanlar) ve olmayanlar (non RAS grubu) olarak iki grupta incelenmiştir. Fizik muayene ve temel laboratuar değerlerinin kaydedilmesi yanında PRA, AII, hs-CRP, MMSE ve BDNF ölçümleri yapılmıştır.Çalışmanın sonucunda SKB ile MMSE ve BDNF, hs-CRP ile MMSE arasında olumsuz bağlantı, RAS ve non-RAS grupları arasında PRA (6,15 - 0,54, ng/mL/saat), hs-CRP ( 19,5 ? 7,8, mg/L) ve MMSE (27,0 ? 28,2, 30 üzerinden skor) değerlerinde anlamlı fark bulunmuştur.Kognitif işlevlerle ilgili değerlendirilen ölçütler olan MMSE ve BDNF ile sistolik kan basıncı arasında anlamlı olumsuz bağlantı bulunmuştur. Kan basıncı yüksekliğinin beyin işlevleriyle ilişkili parametreleri etkilemesi dikkat çekicidir. PRA, AII ve hs-CRP RAS grubunda non RAS grubuna göre yüksektir, MMSE ise düşüktür. hs-CRP?nin RAS grubunda yüksek olması ve MMSE?nin düşük olması, ayrıca hs-CRP ile MMSE arasında olumsuz bağlantı bulunması bu çalışmada RAS grubunda daha yüksek riskli hastaların bulunması ve kan basıncı değerlerinin RAS grubunda daha yüksek olması (139,8 / 80,6 mmHg - 133,1 / 75,4 mmHg) ile açıklanabilir.
Özet (Çeviri)
Hypertension is a leading risk factor for atherosclerosis, stroke, heart failure, coronary artery disease, peripheral vascular disease and kidney failure. In this process beside many heart and kidney disease-related clinical and laboratory parameters, investigating markers representative for clinical end points for cognitive decline and the effect of treatment, and obtaining results in shorter duration is becoming important.In this observational study, hypertensive patients that have been decided to have reached their therapeutic goals by their physician, were investigated in two groups as treated with angiotensin system blockers (RAS group: ACE-I or ARB) or not (non-RAS). Physical examination and basic laboratory values were recorded, as well as PRA, AII, hs-CRP, MMSE and BDNF were measured.At the end of the study, a negative correlation between SBP vs. MMSE and BDNF, hs-CRP vs. MMSE, and significant differences between values of PRA (6.15-0.54, ng/mL/h), hs-CRP (19.5-7, 8, mg/L) and MMSE (27.0-28.2, score over 30) between the RAS and non-RAS groups were detected.Significant negative correlation was observed between systolic blood pressure and MMSE and BDNF, parameters evaluated in relation to cognitive functions. PRA and hs-CRP levels were higher in RAS group than non-RAS group and MMSE was lower. The facts that hs-CRP being higher and MMSE lower in RAS group, also the negative link between hs-CRP and MMSE can be explained by the presence of more high-risk patients and the blood pressure levels being higher in RAS group (139.8 / 80,6 mmHg - 133.1 / 75.4 mmHg).