Erkek infertilitesinde sperm apopitozunun intrauterin inseminasyon ve intrasitoplazmik sperm injeksiyonu sonuçlarına etkisi
Effects of sperm apoptosis on the intaruterine insemination and intracytoplasmic sperm injection outcomes in male factor infertility
  1. Tez No: 337355
  2. Yazar: H. HANDE KALEM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞENOL ERTÜRKOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Sperm DNA kalitesi ile ilgili testler, infertilite kliniğine yardımcı olma özelliğini taşımaktadır. Son yıllarda yapılan moleküler, biyolojik, ultrastrüktürel ve histokimyasal çalışmalar sperm DNA ve kromatin yapısını incelemede hızlı ilerleme sağlamıştır .Sperm apopitozu fertilite incelemelerinde bir kriter olarak ele alınmaktadır.Bu çalışmanın amacı IUI ve ICSI olgularında sperm apopitozunun klinik sonuçlara etkisinin incelenmesi ve sperm hazırlamada kullanılan yöntemlerin Annexin V ve Tunel testleri ile sperm DNA bütünlüğünü ne derece koruduğunu araştırmaktır.Toplam 83 olgu çalışmaya dahil edildi. 45 IUI ve 38 ICSI olgusu çalışmada değerlendirilmiştir.Bu olgulardan 11 kontrol ve 12 oligospermi olgusu sperm hazırlama yöntemlerinin test edilmesinde ve elektronmikroskopi değerlendirilmesinde kullanılmıştır.Sperm hazırlamada iki ayrı ortam sıcaklığı ve 0. Saat ile 3.saat inkübasyonları değerlendirilmiştir. Sperm apopitozu tüm olgularda değerlendirilmiş ve klinik gebelik sonuçları ile ilişkisi incelenmiştir. Bu amaçla Annexin V ve Tunel testleri kullanılmıştır.Sperm apopitozunun IUI olgularında gebelik ile negatif korelasyonu görülmüştür. ICSI olgularında ise bir ilişki bulunamamıştır. Kullanılan farklı sıcaklık ortamlarından 37ºC nin sperm apopitozunu artırdığı gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
It has been indicated by many studies that maturated spermatozoa could be exposed to apoptosis. Sperm apoptosis assessment has been suggested as a fertility predictor.The aim of this study was to examine the relationship between the results of Annexin V and Tunnel assay apoptosis marker and the outcome of IUI and ICSI.A total of 83 consecutive couples undergoing assisted reproduction were included. IUI was performed in 45 and ICSI in 38. Annexin V results were expressed as sperm viability, early apoptosis and late apoptosis cell fractions. Reproductive outcome parameter was clinical pregnancy with sac. 11 control and 12 oligospermic samples were tested also on two different incubation temperature for apoptosis.A negative correlation have been found between spermatozoa apoptosis and IUI outcome but no relationship with ICSI. Incubation period with 37ºC and 3 hours has detrimental effect on sperm DNA integrity.