Mediastinoskopi ameliyatlarında yüksek riskli hastaların retrospektif analizi
Retrospective analysis of high-risk patients in mediastinoscopy operations
  1. Tez No: 337356
  2. Yazar: SİBEL BULUÇ BULĞEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZİYA SALİHOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Anesthesiology and Reanimation, Thoracic and Cardiovascular Surgery
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 46
Özet
Bu retrospektif çalışma ile İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesinde, 1 Ocak 2006-1 Ocak 2011 yılları arasında, Göğüs Cerrahisi ameliyathanesinde medinastinoskopi ameliyatı olan yüksek riskli hastaların retrospektif analizini değerlendirmesi amaçlandı. Mediastinoskopi nedeni ile ameliyat edilmiş olan, yaşları 30-85 arasında 216 hasta çalışma kapsamına alındı. Tüm hastaların tıbbi kayıtları; anestezi takip formlarının, hasta dosyalarının ve hemşire gözlem formlarının incelenmesi ile elde edilmiştir. Hastaların yaş ortalaması 60.8'dir. Çalışmamızda değerlendirdiğimiz 216 hasta içinde ameliyat sonrasında görülen en sık komplikasyonlar sepsis, solunum sistemi ve kardivasküler sistem komplikasyonlarıydı. Eşlik eden hastalık varlığı, özellikle diabetes mellitus ve kardiyovasküler sistem hastalıkları, 50 yaş üstü hasta grubu, sigara kullanımı mortalite ve morbiditeyle ilişkili bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this retrospective study, We evaluated in high riskly patients undergoing medinastinoscopy during thoracic surgy in Cerrahpasa Medical Faculty of Istanbul University between 1 January 2006 to 1 January 2011. Mediastinoscopy who had been operated, 216 subjects were studied between the ages of 30-85. All patients' medical records following the forms of anesthesia, the patient files, and nurse observations were obtained by examining formlarının The average age of the patients is 60.8 year. In our study, we determined sepsis, respiratory system and cardiovascular system as the most common complications. The presence of concomitant diseases, especially diabetes mellitus, and cardiovascular system diseases, patients over 50 years of age group, smoking is related with increased mortality and morbidity rate.