Akciğer kanserlerinin evrelendirilmesinde mediastinoskopi ve bilgisayarlı tomografinin karşılaştırılması
- Tez No: 60569
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET BAŞOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
45 ÖZET Bu çalışmada primer bronş kanserlerinde bizi evrelemeye götüren tanı vasıtalarından mediastinoskopi ile bilgisayarlı tomografinin spesifite ve sensivitelerini karşılaştırmak amaçlandı. Bu amaçla cerrahi müdahale yapılan 30 hasta çalışmaya alındı. Hastaların tümüne bigisayarlı tomografi çekildi. On hastaya buna ilave olarak mediastinoskopi uygulandı. Torakotomi yapılan hastaların 9'unda histopatolojik olarak mediastinal lenf bezi metastazı saptandı. Bilgisayarlı tomografi ile 11 hastada Icm'den büyük mediastinal lenf bezi saptandı. Postoperatif histopatolojik incelemede bunlardan 7'sinde metastatik mediastinal lenf bezi saptandı. BT 7 hastada doğru pozitif,4 hastada yanlış pozitif sonuç verdi. Bigisayarlı tomografi ile lenfadenomegali saptanmayan 19 hastanın 2'sinde torakotomiyle metastatik mediastinal lenf bezi tespit edildi. BT 17 hastada doğru negatif;2 hastada yanlış negatif sonuç verdi. Mediastinoskopi yapılan 10 hastadan 5'inde metastatik lenf bezi tespit edildi. Geriye kalan 5 hastadan alınan biyopsilerde tm. negatif sonuç alındı; ancak mediastinoskopide negatif sonuç alınan hastalardan 1'inde torakotomiyle metastatik mediastinal lenf bezi saptandı. Bilgisayarlı tomografinin sensivitesi %67 ve spesifitesi %81; mediastinoskopinin sensivitesi %83 ve spesifitesi %100 olarak tespit edildi. Buradan da mediastinoskopinin daha sensitif ve spesifik olduğu belirlendi. Mediastinoskopi, genel anestezi altında yapılan bir invaziv girişim olduğu için BT ile mediastinoskopiyi birbirine rakip görmemek ve BT 'yi mediastinoskopi endikasyonunun tamamlayıcısı olarak değerlendirmek doğru olacaktır.
Özet (Çeviri)
46 SUMMARY Comparison of Mediastinoscopy and Computerized Tomography in Staging Lung Cancer In this study, it was aimed to compare sensitivity and specificity of mediastinoscopy and computerized tomography in staging primary bronchial cancers. For this purpose, 30 patients undergoing surgery were included in this study. CT was applied to all patients and additionally 10 patients had also been applied mediastinoscopy. Histopathologically, mediastinal lymph node metastasis was detected in nine of the patients with thoracotomy. Eleven patients had big mediastinal lymph nodes, greater than 1 cm, on CT examination. Of these, 7 patients had metastatic mediastinal lymph nodes in postoperative histopathologic examination. CT revealed 7 true positive and 4 false positive results. Two of 19 patients who did not show lymphadenomegaly on CT showed metastatic lymph nodes on thoracotomy. CT revealed true negative result in 17 patients and false negative result in 2 patients. Of 10 patients who underwent mediastinoscopy, 5 had metastatic lymph nodes and other 5 had tumor-negative result in biopsy. However, one of 5 patients with tumor-negative result had metastatic mediastinal lymph nodes in thoracotomy. Sensitivity and specificity of CT were 67 % and 81 %, respectively. These values for mediastinoscopy were 83 % and 100 %. These data showed that mediastinoscopy is more sensitive and specific than CT. Since mediastinoscopy is done under general anesthesia and is an invasive procedure, it might be true approach that CT is evaluated as an aid for indication of mediastinoscopy and these two procedures are not competitive for each other.