Preeklampsiye bağlı plasental değişikliklerin immunohistokimyasal incelenmesi
Immunohistochemical investigation of placental alterations related to preeclampsia
  1. Tez No: 337359
  2. Yazar: ESRA ASLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA TAŞYÜREKLİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Preeklampsi, gebeliğe özgü, gebeliğin 20. Haftasından sonra ortaya çıkan hipertansiyon, proteinüri ile karakterize, patogenezi hala tam anlaşılamamış multisistemik bir sendromdur. Bu çalışmada preeklampsi patogenezinde önemli rollere sahip olduğu düşünülen endotel fonksiyon bozukluğu ve endotel fonksiyonunu koruyucu olduğu düşünülen oksidatif stres mekanizmasının aydınlatılmasına yardımcı olabilmek için angiyogenezde majör rolü olan VEGF-A ve oksidatif stresin birçok aşamasında farklı işlevleri olan HSP90 ile preeklamptik plasentalardaki değişiklikleri immünohistokimyasal olarak incelemeyi amaçladık. Doku örnekleri vaka grubunu oluşturan 10 preeklampsili ve kontrol grubunu oluşturan 10 sağlıklı gebeden alındı. Gebelerin yaş, gravida, parite gibi bilgileri veri olarak alındı. Kontrol grubu ve preeklampsili hastaların plasentaları ışık mikroskopi, elektron mikroskopi ve immunohistokimya yöntemleri kullanılarak değerlendirildi. Işık ve elektron mikroskop değerlendirmeleri sonucu, preeklampsili gebelerin plasenta dokularında; serbest villus sayısında azalma, villuslardaki fetal kapiller sayısında azalma, fetomaternal bariyerlerin morfolojik yetersizliği, villus stromasında kolajen artması, sinsisyotrofoblast bazal membranında kalınlaşma gibi histolojik farklılıklar gözlenmiştir. İmmünohistokimyasal değerlendirmeler sonucu, preeklamptik plasentalarda kontrol grubuyla karşılaştırıldığında, VEGF-A?nın immunreaktivitesinin azaldığı, HSP90?ın immunreaktivitesinin ise arttığı görüldü. Bu sonuçlar bize her iki molekülün de preeklampsi patogenezinde oldukça önemli rollere sahip olduğunu düşündürmüştür.
Özet (Çeviri)
Preeclampsia is a multisystemic syndrome characterized by hypertension and proteinuria that occur after 20 weeks' gestation and its pathogenesis has not been well-understood yet. In this study, we aimed to investigate immunohistochemical changes in preeclamptic placenta through analysis of VEGF-A, which has a major role in angiogenesis, and HSP 90, which has different functions in various stages of oxidative stress, to elucidate the defects of endothelial functions that have crucial effects on the pathogenesis of preeclampsia and to clarify the oxidative stress mechanism which is supposed to have protective role for endothelial functions. Tissue samples were collected from 10 preeclamptic pregnant women for experimental group and 10 healthy pregnant women for control group. Data were collected as age, gravida and parity of pregnants. Placenta of control group and preeclamptic patients were compated according to their light microscopic, electrone microscopic and immunohistochemical results. According to our microscopical results, preeclamptic placenta tissues showed different histological characteristics such as a decrease in free villus number, a decrease in fetal capillary number of villus, morphological failure in fetomaternal barrier, an increase in collagen index of villus stroma, thickening of basal membrane of syncytotrophoblasts. According to our immunohistochemical results, preeclamptic placenta showed a significant decrease in immunoreactivity of VEGF-A protein and a significant increase in HSP-90 protein compared to the control group. These results suggest that both molecules play very important roles in the pathogenesis of preeclampsia.