Pre-eklamptik insan plasentasıntasında leptin ve reseptörlerinin dağılımına bağlı olarak yapısal değişiklikler
Structural changes in preeclamptic human placentas with related to the distributions of leptin and its receptors
  1. Tez No: 157333
  2. Yazar: FATMA TERTEMİZ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MEVLÜT ASAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Morfoloji, Morphology
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
ÖZET Leptin aslında yağ dokusunda bulunmakla beraber, plasental leptin olarak da bilinen bir proteindir. Plasentada leptin, fetal / plasental büyüme faktörü olarak kabul edilmesine ilaveten plasental anjiyogenez ve immün düzenlemede de rolü olduğu yönünde görüşler vardır. Preeklampsi fetö-plasental unitin bozulmasıyla yakından ilişkili olduğundan, bu çalışmada leptin ve leptin reseptörünün plasental fonksiyondaki muhtemel rolleri imrnunohistokimyasal olarak ve elektron mikroskopik düzeyde belirlenmeye çalışıldı. Çalışmaya gebeliğin 33-40. haftaları arasında bulunan 8 normal (ort. 30.00±4.35 yıl) ve 8 preeklamptik (ort. 28.80±2.94 yıl) gebe kadın dahil edildi. Işık ve transmisyon elektron mikroskopu çalışmaları için toplanan plasenta örneklerine rutin histolojik takip teknikleri uygulandı. Parafin bloklardan alınan kesitler leptin, leptin reseptörü, vimentin ve sitokeratin 7 (CK-7) antikorları ile boyandı. Leptin ve leptin reseptörünün bu dokularda ortaya çıkışları ile dağılımlarına bakıldı. Aynı şekilde, elektron mikroskopik düzeyde preeklamptik plasentalarda ince yapı değişiklikleri belirlenmeye çalışıldı. Normal plasentada, leptin proteini ve reseptörü villus trofoblastlannda ve ekstra villöz trofoblastlarda kuvvetli immünoreaktif olduğu halde, villus stromal hücrelerinde ve endotel hücrelerinde zayıf immünoreaksiyon gösterdi. Normal plasentada leptin ve leptin reseptör antikorları ile görülenler preeklamptik plasentada da gözlendi, fakat boyanma şiddeti normallere göre preeklamptik plasentalarda daha kuvvetliydi. Elektron mikroskopik düzeyde, normal plasentalarla karşılaştırılan preeklamptik plasentalarda sinsisyotrofoblastlardan dökülen mikrovillüs sayısında görünüşe göre artışlar vardı. Sinsisyal çıkıntıları oluşturan hücrelerin nükleuslannda apoptoz belirtisi olan piknotik nükleus yığınları gözlendi. Sonuç olarak, preeklamptik plasentalarda, villus yüzey epitelinde leptin reseptörü artışlarına bağlı olarak leptin transportu normalden daha hızlı gerçekleşebilir. Bu gözlemlere dayanarak, leptin ve leptin reseptörünün preeklamptik gebelerde intrauterin büyüme geriliği olaylarına katılabileceği ifade edilebilir. Anahtar kelimeler; Plasenta, preeklampsi, leptin, leptin reseptörü. iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Although leptin is primarily present in adipose tissue, it is also a placental protein and known as placental leptin. Besides, leptin is accepted as a fetal/placental growth factor, it is suggested that leptin plays roles in placental angiogenesis and immunoregulation. Since preeclampsia is closely related with the distruption of feto-placental unit, in this study, we aimed to determine possible roles of leptin and leptin receptor in placental function using immunohistochemistry and electron microscopy techniques. Eight normal (30.00±4.35 years ols) and 8 preeclamptic (28.80±2.94 years old) pregnant women who were between 33-40 weeks of gestation were included in the study. Routine histological techniqes were performed to the collected placental tissues for the light and electron microscopic studies. The sections taken from parafine blocks were stained with leptin, leptin receptor, vimentin and cytokeratine-7 (CK-7) antibodies. The expression and distribution of leptin and leptin receptor were analysed in these tissues. Similarly, ultrastructurel changes in the preeclamptic placentas were analysed at the electron microscopic level. In the normal placenta, leptin and its receptor were strongly immunoreactive in villous trophoblasts and extravillous trophoblasts, but weakly immunoreactive in the villous stromal cells and endothelial cells. The findings detected from normal placentas using leptin and leptin receptor antibodies, were similar in the preeclamptic placentas, however, the intensity of the immunoreactiviry was stronger. At the electron microscopic level, compared to the normal ones the number of the microvillous shedding from synstyiotrophoblasts in preeclamptic placentas was higher. Moreover, the cells of the synsytial sprouts showed picnotic nucleus in groups, a sign of apoptosis. In conclusion, related with the increases of the leptin receptor on the villous surface epithelium in preeclamptic placentas, leptin transport may be faster than that is in normal placentas. According to these observations, leptin and leptin receptor is likely to take place in the process of intrauterine growth retardation in preeclamptic pregnancies. Key words; Placenta, preeclampsia, leptin, leptin receptor.