Pediatrik hematoloji-onkoloji hastalarında hepatit B, hepatit C ve HIV seroprevalansı
Seroprevalence of hepatitis B, hepatitis C, and HIV in pediatric hemotology-oncology patients
- Tez No: 337360
- Danışmanlar: PROF. DR. REJİN KEBUDİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Amaç: Yoğun kemoterapi alan pediatrik onkoloji hastaları sık kan ve kan ürünleri transfüzyonuna gereksinim duyarlar. Bu hastalar hepatit B, hepatit C ve insan immünyetmezlik virüsü (HIV) gibi transfüzyonla bulaşan hastalıklar açısından yüksek risk altındadırlar.Bu çalışmada pediatrik onkoloji hastalarında hepatit B, hepatit C ve HIV seroprevalansının tespit edilmesi ve sonuçların, ulusal hepatit B aşı programından ve kan donörlerinde rutin HCV tarama testlerinden önce yapılmış çalışmalarla karşılaştırılması amaçlanmaktadır.Gereç ve yöntem: Bu çalışma Ocak 2002 ve Ocak 2012 tarihleri arasında yoğun kemoterapi ve sık kan ve kan ürünleri transfüzyonu alan kanser (lösemi, solid tümör) tanılı 100 çocuk (51 kız, 49 erkek) hastanın geriye dönük kayıtlarında tedavi öncesi ve tedavi sonrası EIA ile rutin olarak bakılmış olan HBsAg, Anti-HBs, Anti-HCV ve Anti-HIV sonuçlarının retrospektif taranması yöntemi ile veri elde edilerek yapılmıştır. Hasta grubu Eylül 1998 ulusal hepatit B aşı programı sonrası doğmuş hastalardan oluşturuldu.Bulgular: HBsAg, anti-HBs, anti-HCV ve anti-HIV seroprevalansı tedavi öncesi % 0, % 58, % 0, % 0 ve tedavi sonrası % 0, % 42, % 0, % 0 olarak bulundu. Tedavi öncesi ve tedavi sonrası da HBsAg % 0 saptandı. Bu sonuç 1986-89 yıllarında % 40 ve 1994-95 yıllarında % 10 olarak saptanan HBsAg prevalansına göre anlamlı olarak düşüktür. 1994-95 yıllarında % 14 olarak saptanan HCV seropozitifliğine karşın bu çalışmada Anti-HCV % 0 olarak saptandı. Anti-HIV önceki çalışmalarda olduğu gibi % 0 bulundu. Tedavi öncesi seronegatif olan 42 (% 42) hastanın hiç birinde hepatit B enfeksiyonu gelişmedi. Yoğun kemoterapi alan onkoloji hastalarında beklendiği gibi tedavi öncesi Anti-HBs seropozitifliği olan hastaların 17 (% 17)'inde tedavi sonrası Anti-HBs seronegatifliği saptanmış, bu hastaların hiç birinde hepatit B enfeksiyonu gelişmemiştir.Sonuç: Bu sonuçlar pediatrik onkoloji hastalarında ulusal hepatit B aşılama programlarının önemini göstermektedir. Ayrıca, HBsAg, HCV ve HIV seropozitifliğinin saptanmaması kan bankalarında HBV, HCV ve HIV tarama testlerinde yüksek teknolojinin ve pediatrik hematoloji-onkoloji birimlerinde hijyenik gelişmelerin önemini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
Background and aim: Children with cancer receiving intensive chemotherapy require multiple transfusions and are at increased risk for blood transmittable diseases such as hepatitis B virus, hepatitis C virus, and human immunodeficiency virus infections.The aim of this study was to investigate the seroprevalence of hepatitis B, hepatitis C, and HIV in children with cancer and to compare the results with findings obtained in previous studies with cancer conducted before the national hepatitis B vaccination program was initiated in Turkey and also before the routine HCV screening program in the blood banks was established.Procedure: Between January, 2002 and January, 2012 HBsAg, anti-HBs, anti-HCV, anti-HIV by EIA results were collected retrospectively at diagnosis and at the end of therapy from the records of 100 children (51 female, 49 male) with cancer (leukemia, solid tumors) who received intensive chemotherapy and multiple transfusions. All patients were born after September, 1998, when the national free hepatitis B vaccination program for neonates and infants had started.Results: HBsAg, anti-HBs, anti-HCV and anti-HIV seropositivities were 0%, 58%, 0%, 0% at diagnosis and 0%, 42%, 0%, 0% at the end of therapy, respectively. The seropositivity of HBsAg found 0% in this study both at diagnosis and at the end of treatment was significantly lower than the rate (10% ) found in children with cancer treated during 1994-95 and also lower than the rate (40 %) found in children treated during 1986-89. HCV seropositivity was 0 % in contrast to 14% found during 1994-95. HIV seropositivity was 0% in children with cancer in this and previous studies. None of the patients that were reported to be vaccinated with hepatitis B and found to be seronegative at diagnosis (42%) developed hepatitis B infection. Seventeen patients who had anti-HBs seropositivity at diagnosis were found to be seronegative at the end of treatment as expected after intensive chemotherapy, none of these developed hepatitis B infection.Conclusions: These results suggest the importance of national vaccination programs for hepatitis B for children with cancer. Also, the nil seroprevalence of HBsAg, HCV and HIV signifies the importance of high technology viral serological screening for HBV, HCV and HIV used in the blood banks. The importance of hygienic measures used in the pediatric hematology-oncology wards is also very important.