Magnetotellürik verilerin sönümlü en küçük kareler yöntemiyle işlenmesi
Processing of magnetotelluric dates with damped least squares method
  1. Tez No: 33740
  2. Yazar: KÜRŞAD BEKAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. VELİ KARA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeofizik Mühendisliği, Geophysics Engineering
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeofizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Teorisi 1953 yılında Cagniard tarafından ortaya konan Magnetotellürik (MT) Yöntem, yüzeydeki doğal ve geçici elektrik ve magnetik alan ölçümlerinden yeraltı nın elektriksel iletkenlik dağılımını belirleyen bir yöntemdir. MT sondaj eğrilerine iteratif ters çözüm uygulanması ile yeraltı katman parametreleri çözülebilir. Ters çözüm için Sönümlü En Küçük Kareler Yöntemi (SEKK) iyi bir yaklaşım olarak kendini göstermektedir. Bu amaçla bu çalışmada Italya'daki bir arazi çalış masından elde edilen bir profil üzerindeki beş adet magnetotellürik sondajın özdirenç ve fazlarının bir boyutlu ters çözümü yapılmıştır. Bunun için MT verilerin ters çözümünü hesaplayan bir bilgisayar programı kullanılmıştır. Her bir magnetotellürik sondaj için dört ayrı model denenmiş ve elde edilen görünür özdirenç ve faz eğrileri ile gözlemsel değerler arasında iyi bir uyum olduğu görülmüştür. Anahtar Kelimeler : Magnetotellürik, Ters Çözüm, Sönümlü En Küçük Kareler Yöntemi
Özet (Çeviri)
Processing of Magnetotelluric Datas with Damped Least Squares Method. Magnetotelluric (MT) Method which is based upon the ideas of Cagniard (1953) is the way of determining the electrical conductivity distribution of the subsur face from measurement of natural transient electric and magnetic fields on the sub surface. Iterative inversion technique is used for the interpretation of MT sounding curves. Damped Least Squares Method (DLSM) for inversion shows a good ap proach. In this research, have been inversion of resistivities and phases of five MT sounding on a profile obtained from a survey in Italy carried out for this purpose. Hence, a computer program that calculates inversion of MT datas was used. Four different models were tried for each MT sounding, and it has showed that obtained apparent resistivities and phases curves with observed values there has been a good coherence. Keywords : Magnetotelluric, Inversion, Damped Least Squares Method VI