Antik Dönemde Kıbrıs'ta zeytinyağı- şarap üretimi ve ticareti
Commerce and production of olive oil and wine production of Cyprus during the antiquity
  1. Tez No: 337424
  2. Yazar: BESTE ŞENOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET KAAN ŞENOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klasik Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
“Antik Dönemde Kıbrıs'ta Zeytin Yağı- Şarap Üretimi ve Ticareti”başlıklı bu çalışma, zeytin ağacı ve asma bitkisinden alınan verimi artırmak için bu bitkilerin kültüre edilmesi ile Kıbrıs?ta bu meyvelerden yapılan üretimin zaman içinde artan ihtiyaçlar doğrultusunda gelişen teknoloji ile uyarlanan yöntemleri kapsamaktadır. Ayrıca Ada?da üretimi yapılan zeytinyağı ve şarabın üretimindeki artışla doğru orantılı olan ticaretteki patlama da çalışma sırasında incelenmiştir. Farklı üretim tekniklerinin uygulanmış olması ve üretimdeki artış, Ada'nın zeytinyağı ve şarap üretiminde belirli bir politikanın incelendiğini göstermesi açısından da oldukça önemlidir. Erken dönemlerde kullanılan ilkel uygulamalar ilerleyen dönemlerde yerlerini daha gelişmiş olan aygıtlara bırakmıştır. Çalışmada, Kıbrıs'ın üretim sistemlerinde kullandığı yöntemlerin ve aygıtların kronolojik bir sıra halinde incelemesi de yapılmıştır. Ayrıca üretimi yapılan bu ürünlerin ticaretinin yapılmasının yanı sıra ürünlerin taşımasında kullanılan kaplara da yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study titled“Commerce and Production of Olive Oil and Wine Production of Cyprus During the Antiquity”to increase the yield of the olive tree and vine plant by cultivation of these plants, includes methods adapted with developing technology over time in line with the growing needs of produce from these fruits in Cyprus. In addition in this study, the explosion at trade which was directly proportional with the increase of olive oil and wine production in the Island has been examined. Being applied of different production techniques and the increase at the production is very important in the respect of showing that at the olive oil and wine production of the Island, a specific policy was examined. The primitive applications that were used in the early periods left their places to more sophisticated devices in the later periods. In the study, the chronological order of the devices and the techniques which Cyprus used at the production systems was also examined. Furthermore, as well as the trade of these products which were produced, the vessels which were used to transporting of the products are included.