Kilikia ve Kıbrıs'ta Late Roman 1 Amphora üretimi
Production of Late Roman 1 Amphora in Kilikia and Cyprus
  1. Tez No: 751175
  2. Yazar: NURYEZDAN TANER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERKAN ALKAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Late Roman 1 amphoraları Geç Antik Dönemde sıklıkla tercih edilen taşıma kabı olarak geniş coğrafya içine dağılmış olan ve farklı atölyelerde üretimi gerçekleştiriLmştir. Tez kapsamında Kilikia ve Kıbrıs'ta üretimi yapılan LR 1 amphoraları ele alınmıştır. Late Roman 1 amphoraları, form açısından beş başlık altında toplanmıştır. Üretim ve tüketim merkezlerin çoğunda LR 1 amphoralarının arkeometrik çalışmalarının yapılmadığı gözlemlenmiştir. Genellikle üretimi yapıldığı bölgelerin, iklim ve mono kültürün etkisinden dolayı genellikle şarap ve zeytin yağı ticaretinde kullanıldığı bilinmektedir. LR1 amphoralarının neden bu kadar geniş bir coğrafyaya yayıldığına dair farklı öneriler mevcuttur. İlk defa bu çalışma ile birlikte Kilikia ve Kıbrıs'ta üretimi yapılan Late Roman 1 amphoraları bir arada değerlendirilmiş ve tarihlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Late Roman 1 amphoras were produced in different workshops scattered over a wide geography as a frequently preferred transport container in Late Antiquity. Within the scope of the thesis, LR1 amphoras produced in Cilicia and Cyprus are discussed. Late Roman 1 amphoras are grouped under five headings in terms of form. It was observed that archaeometric studies of LR 1 amphorae were not carried out in most of the production and consumption centers. It is known that the regions where it is produced are generally used in wine and olive oil trade due to the effect of climate and monoculture. There are different suggestions as to why LR1 amphorae spread over such a wide geography.For the first time, Late Roman 1 amphorae produced in Cilicia and Cyprus were evaluated and dated together with this study.