Elias Canettis 'Marrakesch' bilder einer reise
Elias Canetti'nin Marakeş'i bir seyahatin görüntüleri
- Tez No: 337450
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YÜCEL AKSAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Alman Dili ve Edebiyatı, German Linguistics and Literature
- Yıl: 2013
- Dil: Almanca
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Alman Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Elias Canetti 1954'te Fas'a yaptığı seyahatte ünlü kent Marakeş'in günlük yaşamıyla ve yerel kültürüyle karşılaşır. Yazarın Marakeş'te kent yaşamına dair izlenimleri bu tezin temel konusu olan“Marakeş'te Sesler”adlı yapıtta ele alınır. Bu çalışmanın amacı metnin kahramanı ve anlatıcısı da olan yazarın seyahati sırasında karşılaştığı yerel kültürü nasıl anladığını, algıladığını ve yansıttığını incelemektir. Elias Canetti'nin yazınsal terimlerinden“akustik maske”,“dönüşüm”,“ölüm”ve“iktidar”incelemede önem arz eder. Canetti'nin karşılaştığı yabancı kültürün öğelerine bakışının sabit olmaması kendi ortaya koyduğu bu yazınsal terimlerin incelemenin referans noktalarından biri olmasını gerektirmiştir. Bu açıdan geleneksel ve otantik yaşam biçimleri ile yüzleşmesi yazarın kendi terimleri ışığında daha anlaşılırdır. Çalışma dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm yazarın yaşamı, yapıtları ve bildiği dillerle, özellikle Almanca ile, kurduğu ilişkiyi ve“dönüşüm”,“akustik maske”,“ölüm”ve“iktidar”kavramlarını ele almaktadır. İkinci bölüm“Marakeş'te Sesler”in bir gezi yazını yapıtı olarak değerlendirilip değerlendirilemeyeceğini tartışmaya açar. Üçüncü bölüm ötekiliği ve yabancı ile karşılaşma durumunu betimlemektedir. Yapıt ve yapıtın yaratım sürecine ilişkin bilgi sunan dördüncü bölüm üçüncü bölümde betimlenen kuramsal çerçeve ışığında yapılan çözümlemelerin sunulduğu bölümdür. Bölümün genel temasını kent imgesi oluşturmaktadır; ve bölümde kent imgesinin sokaklarda, meydanlarda ve çarşılarda gezinen yazar tarafından nasıl algılandığını incelenir. Sonuç bölümü olan son bölüm karakterin kente yaklaşımını özetler, imgelerin gerçekliğini sorgular ve Canetti'nin karşılaştığı yabancı kültüre ilişkin sabit bir bakış açısına sahip olmadığını, aksine, karşılaştığı öğeye göre değişen bir yaklaşım geliştirdiğini ileri sürer. Kendine yabancı olan ve algılayamadığı yabancı kültür öğeleriyle karşılaştığı durumlarda Canetti bu kültür öğesini yüceltir.
Özet (Çeviri)
Elias Canetti confronts with the local culture and the daily life of the famous city Marrakech during his travel to Morocco in 1954. The impressions of the city life in Marrakech on the author are reflected in his work The Voices of Marrakesh, which the main subject of this study covers. The aim of the study is to analyze how the author, who is also protagonist and narrator, understands, perceives and reflects the local culture that he experiences during his journey. A number of literary concepts by Elias Canetti stand as critical for the current analysis; the“acoustic mask”, the“metamorphose”, the“death”and the“power”. The abovementioned literary terms are marked as reference points as Canetti does not take any specific standpoint towards the foreign culture he confronts and his position changes depending on the situation. From that perspective his confrontation with the traditional and authentic life styles becomes more understandable under the light of his own terms. The study consists of four chapters. The first chapter covers Elias Canetti's life, authorship, relation to the languages - especially to German - and the terms“metamorphose”,“the acoustic mask”,“death”and“power”. The second chapter discusses whether The Voices of Marrakesh can be described as a work of travel literature. The third chapter covers“otherness”and“confrontation with the foreign culture”. The fourth chapter, which introduces the work and gives information about its writing-process, covers empirical data based on analysis conducted under the light of the theoretical framework introduced in third chapter. This part covers city images as main theme and analyzes how the images of the city are perceived by the author that is strolling around the streets, bazaars and squares. The last chapter marked as conclusion chapter summarizes approach of the character towards the city and discusses authenticity of the images and concludes the fact that Canetti does not stand a fixed point of view towards the foreign culture he confronts with, rather he holds an inconsistent approach towards the“alien object”. In case Canetti confronts with a foreign culture element which he describes as strange and he cannot perceive, Canetti ennobles that element of culture.