İki düzlemli izdüşümlerden üç boyutlu hacimlerin inşası
  1. Tez No: 33757
  2. Yazar: ERCAN AĞIR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RIFAT YAZICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektronik Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
ÖZET Bilgisayarlarda Üretilen Uç boyutlu görüntülerin gerçeğe yakın bir şekilde görUntUlenebilmesi, cismin tanımlanmasında ve kurulmasında kullanılan çeşitli yöntemlerin gUcUne bağlıdır. Herhangi bir cisim noktalar takımı veya matematiksel ifadeler ile tanımlanabilir. Matematiksel olarak tanımlanan cisimlerin şekilsel özellikleri dışında, aydınlatma, boyama ve yUzey özellikleri gibi cisme doğallık kazandıran unsurların önemi de bUyUktUr. Bu tez çalışmasında, tki dUzlemli izdUşUmlerden Uç boyutlu hacimlerin inşası için bilgisayara dayalı bir yöntem sunulmuştur. Genelleştirilmiş silindirlerin
Özet (Çeviri)
SUMMARY The production of three-dimensional images with aim of computer is depend on the robustness of methods used in the definition and construction of objects. Objects can be defined by a set of points or mathematical expressions. Realizm of generated images can also be enhanced in addition of some object effects such as illumination, colour and textures. In this study, a method is presented to construct the three-dimensional objects from their perspective projections on two different planes. Initially, a generalized cylinder