Hastanelerde yöneylem araştırması: Kent Hastanesi ameliyathane ve yatak optimizasyonu uygulaması
Operational research in hospitals: Application of operating room and bed optimizations in kent hospital
  1. Tez No: 337636
  2. Yazar: RAHMİ ALTUĞ TURAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM İPEKGİL DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Endüstri İşletmeciliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bu çalışma, hastanedeki yatak yetersizliğini önlemek için hasta çizelgeleme modellerinin geliştirilmesini ve değerlendirilmesini amaçlamaktadır. Geliştirilen model içeriğinde iki tip kısıt bulundurmaktadır. Bunlar talep ve kapasite kısıtlarıdır. Talep kısıtı her bir cerrahi operasyonun belirlenen zaman bloklarında yapılmasını sağlamaktadır. Kapasite kısıtı, hastanede fiziksel kaynaklar olan bina katlarının ve ameliyathanelerin ulaşılabilir kapasitesini sınırlandırmaktadır.Bunlarla birlikte cerrahi operasyonların türüne göre, hastaların hastanede kalış süreleri, bir haftada ameliyat edilen hasta sayısı farklılık göstermekte ve tüm bunların yönetilmesi gerekmektedir. Problemin çözümünde beklenen yatak yetersizliğini azaltmak, hangi cerrahi müdahalenin hangi ameliyathanede ve haftanın hangi günlerinde yapılacağını çözümlemek için MIP (mixed integer program) modeli kullanılmıştır. Kurulan MIP modeli çözmek için GAMS/ CPLEX paket programı tercih edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis is devoted to proposing a series of integer programming models for scheduling patient demand with the aim of preventing bed shortages, and evaluating these hard models. The core of the models developed has two types of special demand and capacity constraints. Demand constraints ensured that each surgery had assigned a specific number of operation blocks and the capacity constraints utilized to restrict the available capacity of relevant department units and operating theaters. Naturally, according to various surgery types, the number of operated patients per week and the length of stay for each operated patient vary and need to be managed accordingly. To solve this problem, a mixed integer programming model is used to minimize expected total bed shortage and see which surgery is assigned to which operating theatre and in which day of week. GAMS/CPLEX is used to solve this MIP problem.