Ortaoyunu ve Karagöz ile dekonstrüktivizm üzerine bir inceleme
An investigation on Ortaoyunu Karagöz and deconstructivism
  1. Tez No: 33768
  2. Yazar: NAZAN KIRCI
  3. Danışmanlar: PROF.DR. KUTSAL ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
ÖZET ORTAOYUNU VE. KARAGÖZ İLE DEKONSTRÜKTİVtZM ÜZERİNE BİR İNCELEME Dünyada ve ülkemizde mimari kimliksizlik sorunuyla karşx karşıyayız. Bu durumda kültürümüzden nasxl yararlanmaliyxz sorusu gündemdedir. Tiyatro gibi kültürün alt parçası olan olgudan yararlanıp yararlanxlamayacagi araştırmanın ana sorunudur. Birinci bölümde; sorunun belirlenmesi, çalışmanın amacı yer almaktadır. İkinci bölümde; geleneksel Türk Tiyatrosu Ortaoyunu ve Gölgeoyunu'nun genel özellikleri açıklanmaktadır. üçüncü bölümde; dekonstrüktivizmin ne olduğu açıklanıp, proje örnekleri tanıtıldıktan sonra tiyotral kavramlarla ben zerlikleri sergilenecektir. Dördüncü bölümde; sonuçlar ve öneriler yer almaktadır. Anahtar kelimeler : Tasarım, Dekonstrüktivizm, Ortaoyunu- Karagöz VI
Özet (Çeviri)
SUMMARY AN INVESTIGATION ON ORTAOYUNU - KARAGÖZ AND DECONSTRUCT I V I SM There is an architectural identity problem inthe world as well as in Turkey. The guestxon is that how one could utilize cul ture. Main concern of this study is that if we can benefit from concept of theater which is part of the culture. In the first chapter; definition of the problem and the goals of this study is presented. In the second chapter; general characteristics of and similarities of Ortaoyunu, Karagöz, which are traditional Turkish theaters, have been explained. In the third chapter; deconstructivism is explained, deconstructivist projects have been introduced and similarities between theatrical concepts and principles of deconstructivism have been explained. Finally in the fourth chapter; includes conclusious and recommendations. Key Words : Design, Deconstructivism, Ortaoyunu - Karagöz. VII