Soyutlama açısından postmodern edebiyat ile 'Meddah', 'Karagöz' ve 'Ortaoyunu'nun değerlendirilmesi
Evaluation of postmodern theatre and Meddah', 'Karagöz' and 'Ortaoyunu' in terms of abstraction
- Tez No: 207362
- Danışmanlar: PROF.DR. KUBİLAY AKTULUM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, Güzel Sanatlar, Sahne ve Görüntü Sanatları, Western Linguistics and Literature, Fine Arts, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tiyatro Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 169
Özet
Bu tezin amacı, genelde sanat, özelde Postmodern Edebiyat ile Geleneksel Türk Tiyatrosu'nun ?soyutlama? kaynaklı benzer yönlerini belirlemektir. Çalısmanın temel çıkıs noktası ?Soyutlama? kavramıdır. Bu kavram doğrultusunda her iki türde beliren uygulama yöntemlerini belirlemek için ?soyut sanat? anlayısının kuramsallastığı resim sanatı arastırmanın ilk basamağını olusturmustur. Edebiyat alanında ise ?Soyutlama? yönteminin en belirgin sekilde kullanıldığı ?Postmodern? dönemle karsılasılır. Postmodernis Edebiyat'ın Çesitlilik/Çoğulculuk, Zaman ve Uzamda Sıçramalar, Parçalılık, Uzak Açı, Tiyatrosallık/Oyunsuluk, ?roni/Grotesk/Fantezi/Simge kullanımı ve Metinlerarasılık ana baslıklarıyla kullanılan yöntemlerin ?Soyutlama?ya dayandığı görülür. Genel olarak tiyatrodaki soyutlamaya bakıldığında ise, Antik Yunan Dönemi'nden Tom Stoppard Tiyatrosu'na kadar benzer yöntemlerin kullanıldığı görülür. Geleneksel Türk Tiyatrosu'nda ise durum ilginçlesmektedir. Çünkü Postmodern Edebiyat'ın soyutlama kaynaklı hemen her özelliği, aradaki yüzyıllar farkına rağmen her anlamda Ortaoyunu, Karagöz ve Meddah'ta bulunmaktadır. Bunun da belirlenen en temel nedeni, XX. yüzyılda Batı'nın yasadığı kaos ortamı ile bireyin ?kendiliğinden sey? kavramına yönelip dünyaya ve dolayısıyla sanata karsı yeni yaklasımı ile, Doğu'nun zaten özünde olan ve fakat özelde Anadolu topraklarının kültürel-etnik-dinsel anlamda her toplumu barındırıyor olmasıyla yasanan kaos ortamıdır. Sonuç olarak bu çalısma, dünya ile kosut değisen ve gelisen sanatın, yapıt hangi döneme ait olursa olsun, bugünün ve geleceğin sanat anlayısıyla değerlendirilmesi kosulu ile sanatta bir adım daha ileriye gidilebileceğinin bir alt yapısı durumundadır.
Özet (Çeviri)
The main topic of the thesis is ,in general, art, yet its specific aim is to determine the `abstraction?- oriented similar(ities) aspects between Postmodern Literature and Traditional Turkish (Drama) Theatre. The framework of the study is based on the concept of `abstraction?. Thus, based on this concept, the art of painting ,in which the conception of `abstract art? is theorized, is considered the first part of the study to determine the technical methods employed in both postmodern literature and Traditional Turkish Theatre. In literature, postmodern period in which the method of `abstraction? is most commonly employed is encountered. It is apparent that the methods employed in postmodern literature with such main topics as variability/plurality, jumps in time and space, partialness, distant angle, irony/grotesque/fantasy/symbol,and intertextness are based on `abstraction?. Considering the concept of abstraction in theatre in general, it is seen that the similar methods are employed during periods varying from Ancient Greece to Tom Stoppard Theatre. The situation becomes more interesting in Traditional Turkish Theatre, because almost all the abstaction ? oriented characteristics of postmodern literature are found in Ortaoyun, Karagöz and Meddah in all means despite centuries of interval of time. The most basic reason for this is the chaotic circumstances and social crisis of twentieth century-western societies and the multiculturality-based chaos of seventeenth century Anatolia. In conclusion, the study may be considered an evaluation that the type of art which undergoes concomitant changes and evolution with world might move one more step ahead in art regardless of the period of the work of art, provided that it is evaluated with the current and future conception of art