14 numaralı Konya şer'iye sicili (1080-1081 / 1669-1670) (değerlendirme ve transkripsiyon)
The numbered 14 Konya şeriyye sicili (1080-1081 / 1669-1670) (evaluation and transcription)
- Tez No: 337696
- Danışmanlar: PROF. DR. İZZET SAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeniçağ Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 395
Özet
Osmanlı tarihinin, özellikle de şehir tarihlerinin araştırılmasında Şer?iye sicilleri; sosyal, iktisadî, hukukî, idarî, kültürel ve demografik açıdan önemli bir yere sahiptir. Bu nedenle Şer?iye sicilleri üzerine yapılan çalışmalar, son dönemlerde büyük bir artış göstermiştir. 1080-1081 (1669-1670) yıllarına ait 14 numaralı Konya şeriyye sicilinde 624 adet belge bulunmaktadır. Bu belgeler içersinde buyruldu, berat, fermanlar, mektuplar berat-ı şerifler bulunmaktadır. Konya şeriyye sicilinde mülk satışları ağırlıkta olup bunun yanı sıra miras, hibe, mehr-i mü?eccel nafaka takdiri, darp davaları, miras davaları gibi belgelere de rastlanılmaktadır. Bu çalışma 1080 ? 1081 / 1669 -1670 yıllarına ait 14 numaralı Konya Şer?iye Sicili?nin Selçuk Üniversitesi Merkez Kütüphanesi?nde bulunan fotokopisinden faydalanılarak hazırlanmıştır. Çalışma giriş ve defterin transkripsiyonunu içeren metin kısmından oluşmaktadır. Giriş bölümünde, defterde mevcut 624 adet belge konularına ve belge türlerine göre tasnif edilerek bunlar hakkında kısa bilgiler sunulmuştur. Metin kısmında ise belgelerin transkripsiyonu yapılmış, hicri olan tarihler miladiye çevrilmiştir.
Özet (Çeviri)
During the research of Ottoman history, especially in the research of urban history, Şer?iye sicllleri; have importance in terms of social, economic,judicial, administrative,cultural and demografical aspects. For this reason, studies about Şer?iye sicilleri show a big increase recently. There are 624 documents in the numbered 14 Konya şeriyye sicili which belongs to years of 1080-1081 (1669-1670). There are buyruldu, berat, fermanlar, mektuplar berat-ı şerifler in these documents. While property sales are dominant, documents of miras, hibe, mehr-i mü?eccel nafaka takdiri, darp davaları, miras davaları (heritage,grant,alimony,sustention,battery cases) can be seen. This study has been been prepared by the help of the photocopy of the numbered 14 Konya şeriyye sicili which belongs to years of 1080-1081 (1669-1670) in Selçuk University Central Library. This study consists of entry and the text of the transcription of the notebook. In entry part, 624 documents which exist in the notebook are classified into subjects and document types and short information is presented about them. In the text part,transcriptions of the documents are done; dates in hegira era are transformed into dates in gregorian era.