İki farklı kanal dolgu patının adezyon özellikleri ve köklerin kırılma dirençleri üzerine etkilerinin in vitro incelenmesi
In vitro investigation of adhesive properties of two different root canal sealers and effects on resistance to root fracture
- Tez No: 91887
- Danışmanlar: DOÇ. DR. METE ÜNGÖR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Diş Hastalıkları ve Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
6. ÖZET Selçuk Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Diş Hastalıkları ve Tedavisi Anabilim Dalı Endodonti Bilim Dalı DOKTORA TEZİ / KONYA 2000 FUNDA (KONİ) ÇOBANKARA İki Farklı Kanal Dolgu Patının Adezyon Özellikleri ve Köklerin Kırılma Dirençleri Üzerine Etkilerinin In Vitro İncelenmesi Çalışma iki bölümde gerçekleştirildi. İlk bölümdeki adezyon deneyinde alt ve üst yirmi yaş dişi anatomik kronlarının pulpa odası tavan kısımlarım içine alacak şekilde hazırlanıp düzleştirilen 60 adet dentin örneği kullanıldı. Öncelikle tüm örneklerde işlem sonucu oluşan smear tabakası uzaklaştırıldı, daha sonra rastgele seçilen 30 örnekte 0 numaralı su zımparası kullanılarak eşit kalınlıkta smear tabakası elde edildi. Bu şekilde smear tabakalı ve smear tabakasız olmak üzere hazırlanan 30'ar adet dentin örneği daha sonra 15Ti iki eşit gruba ayrıldı ve sonuçta deneyde kullanılacak her iki kanal dolgu maddesi için biri smear tabakalı diğeri smear tabakasız olmak üzere toplam 4 grup oluşturuldu: Grup 1- AH26, smear (-) Grup 2- AH26, smear (+) Grup 3- Ketac -Endo, smear (-) Grup 4- Ketac -Endo, smear (+) Deney için özel olarak yapılmış çelik taşıyıcı içerisine yerleştirilen kanal dolgu patları örnekler üzerine 90°Tik açıyla konuldu ve etüvde 1 hafta süreyle 37°C'de nemli bir ortamda bekletildi. Kanal dolgu patları ve dentin dokusu arasındaki bağlanma dayanımları 'Testometric' cihazı ile ölçülerek, değerler kg/cm2 cinsinden hesaplandı ve veriler ?t 0 + 1-1+-1 n+»l/na I /-\l r\f*-*lr r\ es. /-* ü-**I ır%-*-\ /A t *.-* I ri-t ıoıuııoıiAOVi vı tu cuv uvğvttvtıuııııuı. 61Elde edilen bulgular sonucunda smear tabakası kaldırılmasının her iki pat için bağlanma dayanımını anlamlı ölçüde arttırdığı ve AH26 kanal dolgu patı bağlanma dayanımının smear tabakası varlığında ve yokluğunda Ketac-Endo'ya göre istatistiksel olarak önemli ölçüde daha üstün olduğu tespit edildi. Araştırmanın ikinci bölümündeki kırma deneyinde 96 adet yeni çekilmiş benzer boyutlarda tek köklü kanin dişi kullanıldı. Dişler mine-sement birleşiminden kesilerek rastgele herbiri 12 "şer kökten oluşan 8 gruba ayrıldı: Grup 1 : Ketac-Endo, smear(-), tek kon tekniği Grup 2 : Ketac-Endo, smear(-), lateral kondensasyon tekniği Grup 3 : Ketac-Endo, smear(+), tek kon tekniği Grup 4 : Ketac-Endo, smear(+), lateral kondensasyon tekniği Grup 5 : AH26, smear(-), lateral kondensasyon tekniği Grup 6 : AH26, smear(+), lateral kondensasyon tekniği Grup 7 : Genişletilmemiş (negatif kontrol) Grup 8 : Genişletilmiş (pozitif kontrol) Kanal dolgusu sonrasında geçici dolguyla kapatılan örnekler 1 hafta boyunca 37°C'de ve nemli bir ortamda etüvde bekletildi. Daha sonra koronal lingual duvarları ve kanal boşlukları bukkaî duvarlarının 2 mm aşağısına kadar indirildi. Daha sonra akrilik rezin içerisine gömülen kökler, Testometric cihazı için özel olarak hazırlanan çelik altlığa uzun eksenleriyle 15°'lik açı yapacak şekilde yerleştirildi. Kırık meydana gelinceye kadar köklerin bukkal duvarları ile kanal boşluklarının birleşme yerinden dakikada 1 mm sabit hızda artan kuvvet uygulandı. Her kökün bukkal kök duvarını kıran kuvvet değerleri kaydedilip sonuçlar istatistiksel olarak değerlendirildi. Elde edilen bulgular sonucunda; - Kök kanal genişletilmesinin dişin kırılmaya karşı direncini önemli ölçüde azalttığı, - Smear tabakası kaldırılıp kaldırılmadığına bakılmaksızın Ketac-Endo'nun tek kon yöntemiyle uygulanmasının lateral kondensasyona göre kökleri anlamlı ölçüde daha dirençli hale getirdiği, - Kanallar genişletildikten sonra hangi kanal dolgu maddesiyle doldurulduğuna ve smear tabakasının kaldırılıp kaldırılmadığına bakılmaksızın lateral kondensasyonla doldurulan köklerin kırılmaya karşı dirençleri arasında anlamlı bir fark olmadığı, - Smear tabakasının kaldırılıp kaldırılmamasının diş köklerinin kırılmaya karşı davanımlan acısından anlamlı bir etki oluşturmadığı tesnit edildi. 62
Özet (Çeviri)
7. SUMMARY In vitro Investigation of Adhesive Properties of Two Different Root Canal Sealers and Effects on Resistance to Root Fracture The study was carried out in two parts. 60 flat dentin specimens, which contained pulpal chamber roof and were obtained from anatomic crowns of lower and upper non- carious extracted third molars, were prepared for tensile strength testing in the first part. After removing smear layer from all specimens, a new smear layer was formed in uniform thickness by grinding 0 grit silicon carbid paper under water drops in first 30 dentin specimens. Then, 60 specimens were divided in to 4 groups including 15 of each as follows: Group 1- AH26, smear (-) Group 2- AH26, smear (+) Group 3- Ketac-Endo, smear (-) Group 4- Ketac-Endo, smear (+) The root canal sealers (AH26, Ketac-Endo) were placed onto the specimens surface at an angle of 90° by the help of a specially designed steel aparatus. The samples were then stored in an incubator providing a moist athmosphere and at a temperature of 37°C for 7 days. The tensile strength values between the root canal sealers and dentin were measured by using a Testometric Machine. The scores were determined as kg/cm2 and results were evaluated statistically. The results of this first part of the study revealed that removal of the smear layer was increased the tensile strength of Ketac-Endo and AH26 to dentin significantly. The tensile strength of AH26 was significantly higher than Ketac-Endo in the presence or absence of smear layer. In the second part of the study, the fracture analysis were performed in 96 non- carious, extracted canines which have similiar dimensions. The crowns of teeth were cut down from the cementoenamel junction. Teeth were divided in to 8 groups including 12 roots of each: 63Group 1 : Ketac-Endo, smear(-), single cone tecnique Group 2 : Ketac-Endo, smear(-), lateral condensation tecnique Group 3 : Ketac-Endo, smear(+), single cone tecnique Group 4 : Ketac-Endo, smear(+), lateral condensation tecnique Group 5 : AH26, smear(-), lateral condensation tecnique Group 6 : AH26, smear(+), lateral condensation tecnique Group 7 : Nonprepared (negative control) Group 8 : Prepared (pozitive control) Root canal therapy was applied to the roots. Coronal portions were sealed with a temporary filling. The samples were stored in to an incubator at a temperature of 37°C and a moist athmosphere for 7 days. The coronal lingual walls were lowered to 2 mm below the buccal wall of the roots. The prepared roots were embedded in to acrylic resins and then acrylic resin blocks were placed in specially designed steel pad at an angle of 15° to the long axis of the root. A slowly increasing force, at a rate of 1.0 mm per min was applied at the junction of buccal wall and root canal space until fracture occured. The results were recorded and analysed statistically. The results were as follows: - The root canal instrumentation was significantly weakened the tooth structure against to fracture, - The gutta percha master cone and Ketac-Endo sealer obturated canals showed significantly higher resistance against the fracture forces than the canals obturated with lateral condensation technique and Ketac-Endo sealer. Absence or presence of smear layer was not important, - When the roots of canals were obturated with lateral condensation tecnique, there was not a significant difference between fracture resistance values of the two root canal sealers with regard to the presence or absence of smear layer and root canal sealer type. The roots of canals showed similiar resistance to fracture, - The presence or absence of the smear layer did not cause any significant effect on the root fracture resistance of teeth. 64