Betonarme kabuk örtü sistemlerinde şekil özelliklerinin ekonomiklik derecesi yönünden araştırılması
The Research of formal properties in the reinforced concrete sheil cover systems due to the economical proportion
- Tez No: 3377
- Danışmanlar: DOÇ. DR. REŞAT ÖNGEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 1988
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
BETONARME KABUK ÖRTÜ SİSTEMLERİNDE ŞEKlL ÖZELLİKLERİNİN EKONOMİKLİK DERECESİ YÖNÜNDEN ARAŞTIRILMASI (Yüksek Lisans Tezi) Mustafa Kemâl ERVAN GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Şubat 1988 ÖZET Bu tezde betonarme kabuk örtü sistemleri şekil özelliklerine göre araştı rıldı.Önce bu sistemlerin tarihi gelişimi üzerinde kısaca duruldu. Sonre.diğer yüzeysel taşıyıcı sistemler içindeki yeri incelendi ve onlarla mukayesesi yapıldı. Deha sonra, esas konuya hazırlık olarak.betonarme kabuk sistemler, yüzey şekillerine göre sınıflandırıldı ve bu şekillerden en çok kullanılanlar belirlendi.Ayrıca bu örtü sistemleri statik yönden ince- lendi,fakat matematiksel değerlendirmelere gidilmedi.Tezin esas konusunu teşkil eden son bölümünde,Amerike Birleşik Devletleri'nde yapılan bir araştırmaya dayanılerak,herbir kabuk türü için yüzey şekillerine göre ekonomiklik derecesi incelendi. Yapılan mukayeseler grafikler halinde gösterildi.Bu grafiklerde.kabuk açıklıkları esas Blınarak,işçilik,yapı iskelesi, donatı ve beton harcamalarındaki toplam maliyet yüzdeleri belirtildi. So- nuçta,betonarme kabuk örtü sistemlerinin ekonomik olan ve olmayan yönleri, Türkiye'deki durumu ve bunun sebepleri üzerinde duruldu.
Özet (Çeviri)
THE RESEARCH OF FORMAL PROPERTIES IN THE REINFORCED CONCRETE SHELL COVER SYSTEMS DUE TO THE ECONOMICAL PROPORTION (M.Sc.Thesis) Mustefe Kemâl ERVAN GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY February 1988 ABSTRACT In this thesis.the reinforced concrete shell cover systems ere researched according to their formal properties.First, the historicel development of these systems is explained shortly.Then,the situation of concrete thin shells emong the other surface structures are examined end it is compered with them.After that,for preparation to main theme, reinforced concrete shell systems are classified according to their surface forms.ln addition.the most used forms are determined.Besides, these cover systems for statical peculiarities are researched without given mathematical velues.In the last chapter which constitutes the main topic of the thesis.basing on a research work which has been made in the United States of America.the economical proportion is investigated according to all kinds of surface forms of shell cover systems.Comparisons ere given as grephs.ln these grephs,basing upon shell spans.the percents of total cost in spendings of formwork,sceffolding, reinforce end concrete are pointed out.At lest, economic end non-economic characters of reinforced concrete shell cover systems.the situation of them in Turkey end the causes of these ere explained.