Rock ve siyaset: Bir muhalefet tarzı olarak müzik
Rock and politics: An opposition in style music
- Tez No: 337708
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERTAN ÖZENSEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Siyasal Bilimler, Music, Political Science
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışma iki bölümden oluşmaktadır. Tüm bölümler tarihsel arka plan ile bütünleştirilerek oluşturulmuştur. Birinci bölümde, tezin metodolojisi belirtilmiş ve hangi yöntemin kullanıldığı açıklanmıştır. Siyaset, propaganda ve müzik kavramları açıklanarak, müziğin siyasette propaganda amaçlı kullanımına yer verilmiştir. İkinci bölümde ise muhalif söylemlerin ortaya çıkmasına ortam hazırlayan toplumsal olaylar ve toplumsal olaylar sonucunda ortaya çıkan müzik türleri açıklanmıştır.Sonuç bölümünde ise yaşanılan süreçlerin genel değerlendirilmesi yapılarak, müziğin nerden nereye geldiği üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study is consist of two sections. All sections are prepared by completing with historical back grounds. In the first section, the methodology of the thesis is stated and revealed Which method is used. The concepts of politics, propaganda and music are revealed and music is used in politics by the aim of propaganda. In the second section, the social events cause the opposing discourse and the kinds of music Which appear in the end of social events are explained.In the final section the processes which are lived, evaluated generally and from where music comes to where is examined.