Beat kuşağı ve müzik etkileşimi
The beat generation and its musical interaction
- Tez No: 605936
- Danışmanlar: PROF. MELİK ERTUĞRUL BAYRAKTARKATAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Sosyoloji, Music, Sociology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Başkent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 168
Özet
İki Dünya Savaşı sonrası Amerika'da oluşan toplumsal yaşamdaki değişikliklerin yarattığı yeni felsefi yaklaşımlar kaçınılmaz olarak dönemin müzik anlayışında da kendini göstermiştir. Siyaset ve medya yoluyla topluma dayatılmaya çalışılan yaşam biçimi, temelde savaş karşıtlığının yayıldığı gençlik üzerinde de yoğun bir tepkinin oluşmasına sebep olmuş ve dönemin yazar ve müzisyenleri bu baskılara karşı yeni bir üslup ve müzik akımının gelişmesinde öncü olmuşlardır. ABD'de müzik piyasasını elinde bulunduran beyaz ırkın caz müziğini eğlence sektörünün bir ürünü haline getirmesi sonucunda, bazı Afro-Amerikalı müzisyenler bu duruma tepki olarak 'Bebop' adı altında yeni bir caz türü ortaya koymuşlardır. Bebop, Charlie Parker, Kenny Clarke ve Dizzy Gillespie gibi donanımlı caz müzisyenlerinin geliştirdikleri geleneksel sınırları aşarak, doğaçlamaya dayalı, taklit edilmesi imkânsız, yeni bir stil olarak ortaya çıkmıştır. Bu yeni ve asi müzikal üslup, Beat Kuşağı'nı oluşturacak olan genç düşünürleri derinden etkilemiştir. Bu gelişmelerin ışığında, akademik kuralları tanımayan, sansürsüz bir edebi üslup ortaya koyan Beat yazarları, Amerika'da başlayıp İngiltere'ye ve daha sonra Avrupa'nın diğer bölgelerine yayılan Rock 'n' Roll müziğinin oluşumda önemli bir rol oynamışlardır. 'Kendine has olma' niteliği taşıyan ve bireysel özgürlüğü kapsayan bu yeni akım, 50'li yıllardan itibaren Batı popüler kültürünün vazgeçilmez bir parçası haline gelmiştir. 1960'lı yıllara gelindiğinde Beat Kuşağı'yla başlayan 'Rock 'n' Roll' ve 'Teenager' kültürü yerini yeni gelişen 'Hippi Hareketi'ne bırakmıştır. Bu gelişme, sayısız gencin Doğu felsefesini benimsediği ve zihin açıcı maddeler kullanarak ruhanî bir özgürlüğe kavuşmayı hedeflediği bir karşı-kültür hareketine dönüşmüştür. Amerika'nın Vietnam Savaşı'na katılması ülkede yoğun protestolara, sokak gösterilerine yol açmış ve savaş karşıtlığı dönemin müziğine de yansımıştır. The Beatles, The Rolling Stones, Bob Dylan, The Doors, Jefferson Airplane ve Jimi Hendrix gibi isimlerin gündemde olduğu bu dönem, 1969'da yarım milyon kişinin katılımıyla gerçekleşen 'Woodstock' müzik festivaliyle zirveye ulaşmıştır. Beat Kuşağı bu değişim ve özgürlüklerin simgesidir; etkileri de bu zamana kadar süregelmiştir.
Özet (Çeviri)
The world wars which radically affected the social life and thus paved way to new trends in the United States also created a new type of music culture. The model of life which was imposed on the American society by politicians and the media circles caused strong reactions among the youth while notions of anti-war and anti-establishment were gaining ground as well. Eventually, some writers and musicians at that time tried to find ways to cope with these feelings and pioneered new literary and musical styles against this authoritarian regime. A few prominent Afro-American musicians succeeded in creating a new style in jazz music called 'Bebop' in reaction to white Americans who wanted to control the music market with a view to use jazz only as entertainment means. Bebop was performed by some talented musicians such as Charlie Parker, Kenny Clarke and Dizzy Gillespie, a style that was based on improvisation which was impossible to imitate by others in order to preserve the true meaning of jazz which was deeper than just entertainment. By doing so, these musicians went beyond the boundaries of the present music culture to recapture the origins of jazz. This brand new and rebellious style deeply affected the young minds, who will later be regarded as the 'Beat Generation'. Under the light of these developments, the writers of this generation, who produced a new, bohemian and uncensored genre which also rejected the classical academic rules, played an outstanding role in the emergence of Rock 'n' Roll, which first initiated in the U.S. and later spread to England and other parts of Europe. This movement which bears 'a unique character of its own', and which can also be named as 'looking for individual freedom', became an essential part of what was called Western popular culture as of the 1950's. During the sixties, 'Rock 'n' Roll' and 'Teenage' culture which was triggered by the Beat Generation was taken over by the newly developing 'Hippie-Movement'. This then, turned into a counter-culture which was largely accepted by numerous youngsters who also got involved in Eastern philosophies, by means of which they intended to reach spiritual freedom using 'mind expanding' drugs. In the meantime, nationwide protests and anti-war demonstrations broke out when the U.S. got involved in the Vietnam War, eventually having impacts on new musical timbres and especially song lyrics. This period reached its peak with half a million people showing up at the Woodstock Music Festival in 1969. The Beat Generation became a symbol of these changes and individual freedom, while their impact on social and popular culture will carry on for many years to come.