A Molecular investigation of B-Thalassemia in the district of Istanbul application to prenetal diagnosis
- Tez No: 33771
- Danışmanlar: PROF. DR. NAZLI A. BAŞAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 1994
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
ÖZET Beta-talasemi, diğer Akdeniz ülkelerinde olduğu gibi, Türkiye'de de en sıklıkla görülen kalıtsal hastalıklardan biridir (2%). Hastalığa neden olan mutasyonlann Türkiye genelindeki sıklığı tanımlanmış olmakla birlikte.bu mutasyonlann coğrafi bölgelere özgü dağılımını gösteren bir mutasyon haritası henüz çizilmemiştir. Bu çalışma, İstanbul ve civarında yerleşmiş olan geniş bir hasta kitlesini hedef almakta, bu bireylerde Akdeniz ülkelerinde en sıklıkla görülen mutasyonlann dağılımı, polimeraz zincirleme reaksiyonu (PCR) ile çoğaltılmış ^-globin geninin 32P-işaretli sentetik DNA problan ile hibritJeştirilmesi yöntemi ile incelenmektedir. Son yıllarda koriyon villus biyopsisi ve DNA analiz tekniklerinde kaydedilen gelişmeler, genetik hastalıklar için risk taşıyan ailelere hamileliğin birinci trimestresinde tam konulabilmesini mümkün kılmaktadır. Genetik danışma yardımı ile ve DNA tanı yöntemleri kullanılarak, doğacak hasta çocuklara önlem alınması, Türkiye için büyük önem taşımaktadır; diğer Akdeniz ülkelerinde bu yaklaşım kullanılarak, j3-talasemili bebek sayısı önemli ölçüde azaltılmıştır. Bu çalışma çerçevesinde, yukanda adı geçen DNA yöntemleri ile, mutasyona özgü amplifikasyon (ARMS) ve restriksiyon enzimi teknikleri, riskli ailelere verilen doğum öncesi erken tanı hizmetinde basan ile uygulanmıştır. Bu tez çalışmasının bulgulan incelendiğinde, p'-taîaseminin İstanbul ve çevresinde gösterdiği moîeküîer çeşitliliğin değişik sebebîeri olabileceği ortaya çıkmakta ve ilginç gözlemler elde edilmektedir. İstanbul'un tarih boyunca sahne olduğu göç hareketleri, ve burada yaşayan halkın birçok etnik grubun kanşmasından meydana geldiği, sonuçlan destekleyici bir tarihsel gerçektir. İstanbul'a özgü çeşitliliğin tanımlanmasının gerek moleküler, gerekse de genetik açıdan önemli olduğu ve İstanbul toplumunun karmaşıklığım aksettireceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Beta-thalassemia is one of the most common genetic disorders in Turkey (2%) as it is in several other Mediterranean countries. Country scale frequencies of Ş-thalassemia mutations have been already determined for Turkey. However, mutational data maps at a regional basis are presently unavailable. The present study was designed to define the molecular heterogeneity of ^-thalassemia in a large number of patients residing in the district of Istanbul through screening for the most frequent mutations in Mediterraneans by using the polymerase chain reaction (PCR) to amplify DNA sequences in the p-globin gene followed by hybridization with 32P-labelled synthetic probes. Recent advances in techniques of chorion villus sampling along with those of DNA analysis make first trimester diagnosis possible for most couples at risk. Prevention of j3- thalassemia by genetic counseling and prenatal DNA diagnosis is an important health issue in Turkey, and since its introduction in several Mediterranean countries, it drastically decreased the number of homozygous (5-thalassemia newborns. The approach mentioned above coupled with the amplification refractory mutation system (ARMS) and restriction endonuclease digestion has been successfully used for all cases of prenatal diagnosis encountered in the framework of this study. Several interesting observations emerge from the analysis of this study's results regarding the distribution and frequency of the molecular defects of (5-thalassemia in the district of Istanbul. These data may be explained by the history of this part of Turkey, which has witnessed the passage of different populations and where some others settled for several centuries, thus the population studied herein has resulted from an admixture of various ethnic groups. The elucidation of the molecular defects of ^-thalassemia in Istanbul should be informative on both molecular as well as human genetical levels and it would reflect the diversity of the residents in the city.