Birleşme ve devralmaların pay senedi performansı üzerine etkisi ve paydaş değerini etkileyen faktörler: Borsa İstanbul üzerine bir uygulama
The impact of mergers and acquisitions on stock performance and the factors influencing shareholder value: A study on Borsa İstanbul
- Tez No: 481125
- Danışmanlar: PROF. DR. BELKIS SEVAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Finans Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 231
Özet
Birleşme ve devralma işlemlerinin kamuya duyurulmasının, işleme taraf şirketlerin pay senedi performansları üzerindeki etkisinin ve duyurunun paydaşların serveti üzerinde yarattığı değişimlere etki eden faktörlerin araştırıldığı çalışmada, 2005–2015 yılları arasında taraflardan en az birinin Borsa İstanbul'da işlem gören bir şirket olduğu birleşme ve devralma işlemleri incelenmiştir. Farklı sektörlerde faaliyet gösteren bu şirketlerin gerçekleştirdikleri işlemler farklı olay pencerelerinde analiz edilmiş ve duyuru öncesi ve sonrasındaki getiri farklılıkları belirlenmiştir. Çalışmada ayrıca, birleşmelerin yarattığı anormal getirileri etkileyen faktörler de araştırılmış, belirlenen olay pencerelerinde, devralan ve hedef şirketlerin paydaşlarına sağladığı anormal getirileri açıklayan modeller tahmin edilmiştir. Yapılan analizin sonuçlarına göre; şirketlerin kümülatif anormal getirileri üzerinde; sektör, Tobin'in Q Oranı, şirket büyüklüğü, işlemin taraflarından birinin yabancı olması, birleşme çeşidi, birleşme oranı, özsermaye karlılığı, kaldıraç oranı, şirketin yaşı, nakit akışları ve likidite gibi değişkenlerin etkisi olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This dissertation investigates the effects of merger and acquisition announcements on the performance of the stocks of the parties to the transaction (target and the acquirer) and the factors influencing the changes in shareholder wealth following announcements. The study covers merger and acquisition transactions that took place during 2005–2015 period and where at least one of the parties to the transaction was a public company trading in Borsa İstanbul. Merger and acquisition transactions carried by those companies operating in different industries/sectors were analysed using different event-windows and the differences between returns before- and after the announcement day were determined. Furthermore, statistical estimations were conducted for various event-windows in order to determine the factors influencing the abnormal returns due to merger and acquisition transactions. Estimation results reveal that sector, Tobin's Q ratio, firm size, domestic versus international target/acquirer, merger/acquisition type, acquisition ratio, return on equity, financial leverage, firm age, cash flow and liquidity variables do influence cumulative abnormal returns.