Şirketlerde birleşme devralma ve devralan şirketin hisse senedi performansı açısından imkb üzerine bir uygulama
Mergers and acquisitions and application in istanbul stock exchange in terms of share performance.
  1. Tez No: 214970
  2. Yazar: BAHADIR GÜLMEZ
  3. Danışmanlar: PROF. TARGAN ÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İstatistik, İşletme, Statistics, Business Administration
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Para Sermaye Piyasaları ve Finansal Kurumlar Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Bu çalışmada şirket birleşme ve devralmalarının teorik tanımları, türleri, nedenleri incelenmiş ve birleşme süreci açıklanmıştır. Çalışmada ayrıca İstanbul Menkul Kıymetler Borsası ortamında gerçekleştirilen birleşmelerde devralan tarafında yeralan işletmelerin birleşme öncesi ve sonrası hisse senedi performansları analiz edilmiş, devralmanın hisse senedi fiyatını nasıl etkilediği ölçülmüştür. Çalışmada 1996-2004 yıllarını kapsayan 9 yıllık dönemde İMKB'nda gerçekleştirilen toplam 29 birleşme işleminden miktarsal ve oransal olarak devralan şirketin sermayesinde önemli değişiklikler yaratan 20 adet şirket birleşmesi incelenmiştir. Analizde; devralma işlemine ilişkin sermaye artırımının gerçekleştiği gün esas alınmış ve bu tarihten önceki üç ay ile sonraki üç aya ilişkin her iki seans fiyat ve işlem hacmi bilgileri kullanılmıştır. Birleşme öncesi ve birleşme sonrası seans bazında hisse senedi fiyatları ile işlem hacmi bilgileri veri olarak kabul edilmiş ve bu verilerin analizinde temel istatistiki dağılım yöntemleri ile hipotez testi kullanılarak dağılımlar arasındaki farkın belirli güven aralıkları içerisinde anlamlı bulunup bulunmadığı test edilerek yorumlanmıştır. Bu çalışmada ortaya çıkan sonuçlar, Avrupa Birliği'ndeki şirket birleşmelerinin başarı algılamaları kapsamında değerlendirildiğinde; İMKB'nda 1996-2004 yılları arasında 9 yıllık dönemde gerçekleşen birleşmelerin, hisse senetlerinin hareketliliğini artırmakla birlike, kısa vadede devralan şirketin hisse senedi getirisi açısından başarısızlıkla sonuçlandığı, dolayısıyla hedeflenen sinerjiyi bu açıdan sağlayamadığı anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study; theoretical definitions, types of and reasons for mergers and acquisitions were searched and process of mergers was explained.Performance of shares before and after the mergers which took place between the firms of which shares were being traded at Istanbul Stock Exchange was compared and effects of mergers on share performance were tested. In this study; 20 takeovers realized in the period of 1996-2004 and between ISE companies were examined. Prices of shares and their volumes of trading at the two daily sessions of ISE in the period of three months before and after the date of which the capital increments of the mergers realized, were used in the analysis. In order to test differences between share performances before and after the takeover realized, main statistical dispersion methods and hypothesis test were used. Although takeover in ISE increases volatility of shares, results of this study were evaluated in the context of EU criteria; in the short term, return of shares after the takeovers did not achieve sufficient performance to reach targeted synergy.