Kronik lenfositik lösemide TP53 mutasyonu
TP53 mutations in chronic lymphocytic leukemia
- Tez No: 337757
- Danışmanlar: PROF. DR. TEOMAN SOYSAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Hematoloji, Hematology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 37
Özet
Amaç: Bu çalışmada amaç İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Hematoloji Bilim Dalı? nda 2001-2013 arasında KLL tanısı konan ve takip edilen 50 hastada TP53 mutasyon sıklığını ve del17p ve diğer prognostik faktörlerle karşılaştırılmasıydı. Yöntem: Hastalardan EDTA?lı tüp içine 10cc kan alınarak TP53 mutasyonu için ekzon 4-9 arası tarandı. Yaş, cinsiyet, tanı tarihi, tanıdan tedaviye kadar geçen süre, tedavi rejimi sayısı, tanı sırasında splenomegali ve LAM varlığı, tanı sırasında hemoglobin, trombosit, lenfosit, LDH, beta 2 mikroglobulin değerleri, FISH ile del17p, ZAP-70 ve CD38 pozitifliğini içeren demografik veriler hasta dosyalarından geriye dönük olarak elde edildi. Bulgular: Hastaların 28? i (%56) erkek, 22? si (%44) kadındı. E/K oranı 1.27/1? di. Çalışmaya dahil edilen 50 hastanın yaş dağılımı 36 ile 68 yıl arasındaydı. İzlemde FISH ile bakılmış olan del17p 7 hastada (%14) pozitif, 43 hastada (%86) negatifti. TP 53 mutasyonu 17 hastada analiz edilebildi. 5 hastada yabanıl tip (wild type) olduğu, kalan 12 hastanın tümünde 215. pozisyonda sitozin bazından (C), guanin bazına (G) bir değişiklik olduğu belirlendi. Bu değişiklik tek nükleotid polimorfizmi olarak değerlendirildi. TP53 mutasyonu bakılan ve pozitif bulunan hastaların 9? unda del17p saptanmamıştı. Çalışmaya dahil edilen kalan 33 hastanın DNA dizileme analizi sürmektedir. Sonuç: 17p delesyonuna ilave olarak TP53 mutasyonu KLL? de bağımsız prognostik faktördür. Tanı kılavuzları günümüzde KLL hastalarında del17p taranmasını önermekte fakat TP53 mutasyonu açısından tarama yapılmasını içermemektedir. Bu bozukluğun kötü prognoz ve ilaç direnci ile ilişkili olmasına ek olarak tedavi sırasında da TP53 mutasyonu gelişebileceğinden, gerek tedaviyi yönetmek, gerekse izlemde kötü giden hastalarda tedavi rejimini değiştirmek veya allojenik kök hücre naklini gündeme getirmek için KLL hastalarında del17p yanında TP53 mutasyonu da en azından tedavi planlanırken bakılmalıdır.
Özet (Çeviri)
Purpose: Purpose of this study was to detect the incidence and type of TP53 mutations in CLL and to compare with 17p deletion (del17p) and other prognostic factors in CLL (chronic lymphocytic lekemia) in 50 out-patients who were diagnosed CLL in Hematology Department of İstanbul University Cerrahpaşa Mediacal School Hospital. Method: 10 cc of blood was collected from patients and exons 4-9 were scanned for TP53 mutations. Demographic data as age, gender, time of diagnosis, time interval between diagnosis and treatment, lines of treatment, splenomegaly and lymphadenomegaly at diagnosis, hemoglobin, platelet and lymphocyte count, LDH, and beta 2 microglobulin levels, del17p status, ZAP-70 and CD38 postivity were obtained retrospectively from outpatient files. Findings: 28 of 50 patients (56%) were male, 22 were (44%) female. M/F ratio was 1.27/1. Age interval was between 36 and 68 years. 17p deletion detected with FISH was positive in 7 patients (14%) and negative in 43 patients (86%). According to Modifiye Rai stage, 9 patients (18%) were stage 0 and they were at low-risk group, 30 patients (60%) were stage 1and 2 and they were at moderate-risk group, and 11 patients (%22) were stage 3 and 4 and they were at high-risk group. TP 53 mutations were able to be analyzed in 17 patients. 5 patients had wild type, all other 12 patients had cytosine (C) to guaine (G) alteration in 215. position. This alteration was termed as single nucleotide polimorphism. 9 of patients who where positive for TP53 mutation did not have del17p. 33 of patients? DNA analysis is to be continued. Results: In addition to del17p, TP53 mutations are independent prognostic factors in CLL. According to CLL guidelines screening for 17p deletion is recommended in CLL but detection of TP53 mutation status is not recommended yet, although it is known to be related to poor prognosis and drug resistance. TP53 mutatons can also ocur during treatment. So to manage treatment as well as to modify treatment regimen in poor prognosed patients and to consider patients for allogeneic stem cell transplantation, in addition to 17p deletion, TP53 mutations should be detected at least before treatment.