Kronik lenfositik lösemide SF3B1 ve MYD88 genlerindeki varyasyonların araştırılması
Investigation of SF3B1 and MYD88 gene variations in chronic lymphocytic leukemia
- Tez No: 536485
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HİLMİ TOZKIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Genetik, Genetics
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Kronik Lenfositik Lösemi (KLL), yetişkinlerde en sık görülen lösemi tipidir. KLL'nin nedeni hala tam olarak bilinmemektedir. SF3B1 geninde p.K700E(rs559063155) varyasyonu ve MYD88 geninde ki p.L265P(rs387907272) varyasyonu KLL hastalığının kötü seyri ile ilişkilidir. SF3B1 ve MYD88 genlerinin KLL riski ile genetik ilişkisini incelemek için 58 KLL hastası ve 100 sağlıklı kontrol ile Real Time-PCR çalışması yapıldı. Çalışmamızda sadece bir hastada SF3B1 p.K700E varyasyonu gözlemlendi, MYD88 p.L265P varyasyonu gözlenmemiş olup tüm hasta ve sağlıklı kontrollerde wild type olduğu saptandı. Çalışmamızın sonucu, KLL hastalarının sayısının az olması nedeniyle istatistiksel olarak anlamlı bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
Chronic Lymphocytic Leukemia (CLL) is the most frequent leukemia in adults. The causes of CLL is still clearly unknown. p.K700E(rs559063155) mutation in SF3B1 gene and p.L265P(rs387907272) mutation in MYD88 gene have been associated with poor prognosis in CLL. To refine the genetic association SF3B1 and MYD88 genes with CLL risk, we conducted Real Time-PCR of in CLL 58 cases and 100 controls. In our study, SF3B1 p.K700E variation was observed in only one patient. No variation of MYD88 p.L265P was observed and wild type was detected in all patient and healthy controls. The results of our study were not statistically significant because of the small number of patients with CLL.