Behçet Sendromunda alt ekstremite akut derin ven trombozunun prospektif izlemi
The clinical course of the acute deep vein thrombosis of the legs in Behçet's Syndrome
- Tez No: 337762
- Danışmanlar: PROF. DR. MELİKE MELİKOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Romatoloji, Rheumatology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 37
Özet
Amaç: Behçet sendromu?nda (BS) vasküler tutulum %15-50 arasında değişen oranlarda görülmekte ve bunların yaklaşık %85?i venöz alanda oluşmaktadır. Derin ven trombozu (DVT) ise en sık görülen vasküler tutulum şekli olup, bütün vasküler olayların %70?ini alt ekstremite DVT`leri oluşturmaktadır. Bu çalışmada Behçet hastalarında alt ekstremite akut DVT?nin prospektif olarak klinik ve radyolojik seyri incelenmiştir. Metod: Bu çalışmaya Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Behçet Sendromu Araştırma Merkezi?ne başvuran akut ve/veya subakut alt ekstremite DVT `si saptanan hastalar alındı. Hastalar aynı radyolog tarafından alt ekstremite derin-yüzeyel venöz sistem ve vena cava inferior (VCI) dahil olmak üzere tanı anı ile 3.,6.,12.,18. ve 24. aylarda renkli doppler ultrasonografi (RDUS) ile incelendi. Klinik olarak alevlenme bulgusu saptanan hastalarda RDUS tekrarlandı. Ayrıca hastalar klinik venöz sınıflama sistemi olan CEAP sınıflaması ile değerlendirildi. Sonuçlar: Çalışmaya 40 ( 6K/34E) hasta alındı. 11 hastada daha önce karşı bacakta geçirilmiş DVT öyküsü vardı. Hastaların yaş ortalaması 30.2 ± 7.3 yıl, ortanca hastalık süreleri 33.3 (IQR: 8.0-60.8) ortalama takip süresi 20.3 ± 8.7 ay saptandı. En sık tutulan derin venler PV (%55), SFV (%45), CFV (%33.7) idi. Takipte toplam 27 (%67.5) hastada nüks saptandı. Bu oran erkeklerde %73 (25), kadınlarda % 33(2) idi (p:0.052). 27 hastada toplam 50 nüks izlendi. 12 hastada 1 defa nüks, 8 hastada 2 defa nüks, 6 hastada 3 defa nüks ve 1 hastada da 4 defa nüks gözlendi. İlk 3 ayda RDUS ile incelemede %50 ve üzeri rekanalizasyon gelişen hastalarda tüm nüks oranlarının anlamlı olarak daha az olduğu saptandı ( p:0.033). VCI tutulumu olan 3 hastanın tamamında bacakta ülser gelişirken, diğer hastalarda ülser gelişmedi. 21/40 (%52.5) hastada çalışma sırasında nodüler lezyon gelişti. 15/21 hastada önceden bilinen nodüler lezyon var iken 6 hastada ilk kez nodüler lezyon gelişti. Doppler USG incelemede 15?i (%71) yüseyel tromboflebit, 6?sı (%29) ise nodül benzeri lezyon olarak tanımlandı. Tartışma: Erken dönemde nüks eden bu hastalarda kötü rekanalizasyon ile nükslerin anlamlı oranda ilişkili olduğu görülmekte. Ülser gelişiminde ise VCI tutulumunun önemli rol oynadığı dikkati çekmekte. Beklendiği üzere BS?de DVT ile yüzeyel tromboflebit arasındaki ilişki eritema nodosumdan daha fazla olarak saptandı.
Özet (Çeviri)
Objective: 15-50% of patients with Behçet?s syndrome have vascular involvement (BS). Deep vein thrombosis is the most common form with lower extremity deep vein thrombosis (LEDVT) making up 70% of all vascular involvement . The aim of this study was to determine the clinical course of LEDVT about which there has been little data. Methods: Consecutive BS patients attending our multidisciplinary BS outpatient clinic were included after an acute or subacute first episode of LEDVT in one leg. They might have had a previous episode of LEDVT in the contralateral extremity. The same radiologist performed a structured and detailed lower extremity Doppler ultrasonography (US). All deep veins, VCI and major superficial veins were examined at 3, 6, 18 and 24 months after the index event. Nodular lesions that evolved during the follow-up were also examined for their US structure to differentiate between the presence of superficial vein thrombosis and erythema nodosum. Patients were also assessed with CEAP classification in all their visits. Results: Within a course of 41 months 40 patients (6F, 34M) with LEDVT in a previously uninvolved leg were seen and included in the study. 11 patients had had a previous episode of LEDVT in the opposite leg. Mean age was 30.2 ± 7.3, median disease duration since disease onset was 33.3 (IQR: 8.0-60.8) and the mean follow-up duration during the study was 20.3 ± 8.7 months. Veins involved in order of frequency were popliteal vein (55%), superficial femoral vein (%45), and common femoral vein (33.7%). VCI was involved in 3 (7.5%) patients. 27 patients (67.5%) relapsed during follow-up. In male patients relapse rate was 73 % (25) and in female patients it was 33 % (2) (p:0.053). Patients with a good recanalization (?50%) at month 3 follow-up had fewer relapse than with a poor recanalization (