Postmenopozal kadınlarda tüm vücut titreşiminin denge üzerine etkisinin postürografi ve denge testleri ile değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of whole body vibration on balance by using posturography and balance tests in postmenopausal women
- Tez No: 337761
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞANSIN TÜZÜN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Giriş ve Amaç: Menopoz sonrası kadınlarda östrojen azlığının postüral dengeyi bozduğu ve düşme riskini artırdığını gösteren çalışmalar sonrası postmenopozal kadınlarda bu durum daha büyük bir risk oluşturmaktadır. Tüm vücut titreşim (TVT) tedavisi son yıllarda denge çalışmalarında kullanımı artan bir uygulamadır. Bu çalışmada, postmenopozal kadınlarda TVT uygulamasının denge kontrolü üzerindeki etkisini klinik denge değerlendirme testleri ve bilgisayarlı statik postürografi (BSP) cihazı ile ortaya koymak amaçlanmaktadır. Gereç ve Yöntem: Bu araştırma prospektif randomize kontrollü bir çalışma olup, 50-80 yaşları arasında postmenopozal kadınlarla yapılmıştır. Tüm denekler uygulanacak tedaviler öncesi ve sonrası; klinik denge testleri ve bilgisayarlı statik postürografi (BSP) cihazı ile değerlendirilmiştir. Hastalar titreşim ve ev egzersiz grubu olarak iki gruba randomize edilmiştir. Titreşim grubuna, 4 hafta süresince haftada 5 seans, 30- 40 Hz aralığında, 8 dk TVT uygulaması yapıldı. Her iki grupta, günde iki kez aynı denge koordinasyon egzersiz (DKE) programını evde uyguladı. Bulgular: 42 hasta ile çalışma tamamlandı. İki grup arasında yaş, menopoz yaşı ve vücut kitle indeksi (VKİ) açısından istatistiksel anlamlı bir fark yoktu.
Özet (Çeviri)
Introduction: Studies showed that the oestrogen level reduction in postmenopausal women disrupts the postural balance and increases the fall risk. Thus, this fact constitutes a greater risk in postmenopausal women. Of late years, the use of whole body vibration (WBV) therapy in balance workout is steadily increasing. The aim of our study is to put forth the effect of WBV exercise on the control of balance. Material and aims: In this study postmenopausal women between the ages of 50 and 80 years were enrolled. All participants were evaluated, before and after the therapy, by using posturography and balance tests. Patients randomized to 2 groups; vibration and exercise group. For vibration group, WBV was applied for 4 weeks, 5 sessions weekly, within the range of 30-40 Hz for 8 minutes. Both groups were applied to the same balance coordination exercise program twice daily at home. Results: 42 patients completed the study. For the Tandem test results and fall risk index and F2-4, F5-6 Fourier frequencies; also a significant improvement was noticed. For BBS and TUG tests; also a significant improvements were detected in both groups. An intermediate-weak significant correlation between TUG and BBS tests was detected. Conclusion: WBV, a one month period of therapy was found to be effective in improving the balance function and reducing the risk of falls in postmenopausal women. All the results show that WBV can be easily used in treating balance disorders and preventing fractures related to these disorders in all age groups of postmenopausal women.