Hiperinsülinizm'de pankreatektomi
Pancreatectomy in hyperinsulinism
  1. Tez No: 337763
  2. Yazar: OSMAN UZUNLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN FARUK ŞENYÜZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Cerrahisi, Pediatric Surgery
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Amaç: Çalışmanın amacı, kendini hipoglisemi ile belli eden inatçı hiperinsülinemik hipoglisemi olgularında uygulanan değişik pankreatektomi teknikleri ile oluşan tecrübemizi takdim etmektir. Olgular ve yöntem: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Çocuk Cerrahisi Anabilim Dalı?nda 1996-2011 yılları arasında PHHI nedeni ile çeşitli pankreatektomi teknikleri uygulanan 16 olgunun kayıtları geriye dönük olarak incelenmiştir. Bulgular: Olguların 7?si erkek, 9 `u kız olup, 14?ü yenidoğan ve süt çocukluğu çağı başlangıçlı iken 2 olgu geç başlangıçlı grupta yer almaktadır. Olguların hepsinde, semptomları önleyebilmek için, 15mg/kg/dk ve üzerinde glukoz infüzyona ihtiyaç duyulmuştur. Tüm olgularda tıbbi tedavinin ilk basamağında diazoksid yer almıştır. Olguların pankreatektomi sırasındaki yaş dağılımı 19 gün-14 yaş arasında değişmektedir. Geç başvuran olguların 7?sinin başvuru anında nörolojik sekelli olduğu görülmüştür. Totale yakın pankreatektomi 12 olguya, %85-95 pankreatektomi 3 olguya, parsiyel pankreatektomi ise 1 olguya uygulanmıştır. 12 olguda, dalak koruyucu, totale yakın distal pankreatektomi, 3 olguda %85-95 distal pankreatektomi, 1 olguda ise korpus-kuyruk şeklinde parsiyel pankreatektomi operasyonu uygulanmıştır. Olguların 3?ünde hipoglisemi ataklarının devam etmesi nedeni ile total pankreatektomi - pankreatikoduodenektomi, brid ileusu nedeni ile laparotomi + bridektomi, 2?sinde ise safra yolu yaralanması nedeni ile biliyer diversiyon işlemi uygulanmıştır. Olguların 5?inde insülin kullanımını gerektiren diyabet gelişmiştir. Sonuç: Konservatif yaklaşımda başarısız olunan olgularda cerrahi girişim kararı beyin hasarı oluşmadan alınmalıdır. Bize göre, erişkin yaşlarda fokal tipte enükleasyon ya da parsiyel pankreatektomi gibi sınırlı cerrahi girişim; yenidoğan ve infant döneminde ise, hem fokal hem diffuz tipte, dalak koruyucu totale yakın distal pankreatektomi girişimi uygulanması gereken cerrahi yöntemler olarak görünmektedir.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of the study is to present our clinical experience in patients presenting with hypoglycemia due to persistant hyperinsulinemic hypoglycemia who underwent different pancreatectomy techniques. Material and Methods: Between the years 1996 and 2011, 16 patients with PHHI who were treated using various pancreatectomy techniques in the Department of Pediatric Surgery, Cerrahpaşa Medical Faculty, were retrospectively analyzed. Results: 7 were male and 9 of them were females. The onset of symptoms was early, in neonatal and infant period in 14 patients and started later than in 2 patients. Diazoxide was the first step of medical treatment. Spleen saving near total distal pancreatectomy in 12 cases, 85-95% distal pancreatectomy in 3 cases, and partial pancreatectomy consisting corpus and tail of the pancreas in one case were performed. In 3 cases, total pancreatectomy ? pancreaticoduodenectomy had to be done because of recurrent hypoglycemia attacks. Laparotomy and bridectomy for mechanical bowel obstruction in 3 cases, and biliary diversion procedure because of bile duct injury had to be done in 2 cases. Diabetes developed in 5 cases requiring the use of insulin. Conclusion: The decision of surgical intervention in patients who have failed conservative approach should be taken before brain damage occurs. In adult patients limited surgery, such as enucleation and partial pancreatectomy in focal type lesions. and spleen saving near total distal pancreatectomy, both in focal and diffuse type lesions in newborn and infancy, appear to be the attempts to implement.