HIV enfeksiyonlu hastaların retrospektif irdelenmesi
Retrospective examination of HIV-infected patients
  1. Tez No: 337764
  2. Yazar: S. KÜBRA ÜSTÜNDAĞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RECEP ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, kliniğimizde ayaktan ve/veya yatarak izlenen HIV/AIDS hastalarına ait demografik, klinik ve laboratuvar özelliklerin değerlendirilmesidir. Materyal ve Metod: Ocak 2000 - Mart 2012 tarihleri arasında kliniğimize başvuran ayaktan ve/veya yatarak izlenen 139 hastanın takip dosyalarından retrospektif olarak elde edilen veriler, oluşturulan veri tabanına aktarıldı. Verilerimiz, Türkiye?de ve dünyada yapılan benzer çalışmaların verileriyle karşılaştırılarak değerlendirildi. Hastaların klinik sınıflandırılması, Amerika Birleşik Devletleri Hastalıkları Kontrol ve Önleme Merkezi (CDC)?nin kriterleri esas alınarak yapıldı. Bulgular: Hastalarımızın (n:139) %73'ü erkek, %27'si kadındı ve yaş ortalaması 40 ± 11 bulundu. Kadın hastaların %78'inde eşinin pozitifliği dışında, bulaş için risk faktörü yoktu. Hastaların %28'inde yabancı uyruklu biriyle şüpheli cinsel temas öyküsü mevcuttu. Hastaların %34'ü üniversite mezunuydu. Hastaların çoğunluğu (%65) tarama testi sonucu ile başvurmuştu. İlk başvuruda hastaların %60'ında HIV RNA
Özet (Çeviri)
Objective: To study demographic, clinical and laboratory features of HIV / AIDS patients in an outpatient clinic and / or monitored inpatient. Material and Method: We were retrospectively obtained 139 patients' data who admitted to our clinic outpatient and/or inpatient between January 2000 - March 2012, then the data transferred to the our created database. Our data were compared with those from similar studies conducted in Turkey and around the world. Clinical Classification of Disease Control and Prevention United States (CDC) was made based on the criteria. Results: Of the patients (n = 139), 73% male, 27% were female and the mean age was 40 ± 11 years. 78% of female patients had no risk factor other than their husbands? positivity. 28% of patients had a history of suspicious sexual contact with foreign citizens. 34% of the patients were university graduates. The majority of patients (65%) were admitted with the result of screening test. On first admission, 60% of patients had low HIV RNA (